Anasayfa » Sağlık » Beslenme » KİLO VERMENİZİ ENGELLEYEN NEDENLER

KİLO VERMENİZİ ENGELLEYEN NEDENLER

 KİLO VERMENİZİ ENGELLEYEN NEDENLER NELERDİR ?

1.Teknolojinin Getirdiği Kolaylıkların Zorlukları

Teknoloji ile her işin bir kolaylığı sağlanıyor. Bu kolaylık ise insanlara hareketsizlik olarak geri dönüyor. Sonuç olara yaptığınız diyetler ise bu yüzden bir işe yaramıyor. Eskiden bir arkadaşınızla görüşmek veya bir şeyler almak için dışarıya çıktığınızda 10 ya da 15 dakika yürürken şimdi sadece mailleşerek görüşmüş kadar oluyor ya da internet üzerinden online sipariş vererek istedikleriniz ayağınıza geliyor. Böyle olunca da hareket yerine oturmayı seçiyorsunuz.

2.Hızlı Yaşam Ve Hızlı Yemek

Hayatı bir maraton halinde yaşadığımız için yemek yerken de hızlı yemek yiyoruz.Fakat bu sizin kilo almanıza neden oluyor. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Bu şekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor.Bu yüzden yavaş ve sık çiğneyerek yemek yemeniz gerekiyor.

3.Yağ Oranı Düşük Yiyecekler
Kilo vermede yağ oranı yüksek ve düşük yiyecekler arasında gerçekten de sanıldığı kadar çok fark yoktur. Yoğurt, süt ya da peynirde bu oran önemliyken yağ oranı düşük bir büskivi ile yağ oranı yüksek olanı yemek arasında fark yoktur.

4.Stres
Stres her şeye düşman olduğu gibi kilo almanıza da neden olur. Beyin, vücutta enerjinin azaldığını anlar anlamaz açlık hissetmenize yol açan kimyasal maddeler salgılar. Bu kimyasal maddeleri salgılayan bölüm aynı zamanda duyguları da kontrol eder ve sıkıldığınızda ya da  kendinizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmanıza sebep olur.Bu ise sizin kilo almanızı sağlar.

5.Toksinler
Vücudunuzda yağ yakan organ karaciğerdir. Karaciğeri alkol gibi toksinlerle doluysa yağ yakma işi yavaşlar.Yağ yakma işleminde daha fazla enerji harcar ve yorulur. Bu nedenle içki içerken yağ ya da şekerli gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz.

6.Doğum Gününüz

Doğduğunuz günde sizin kilonuzu etkiler. Mesela kış mevsiminde doğduysanız baştan kaybetmiş olma ihtimaliniz çok yüksek çünkü yapılan araştırmalar kışın doğan bebeklerin obeziteye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bunun nedeni ise daha yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip olmaları.

7.Uyku Düzeni

Uyku düzeni her şeyde önemli olduğu kadar kilo almanızda da önemli bir yere sahiptir.Yapılan araştırmalara göre geceleri dört saatten az uyuyan bireylerin daha çok uyuyanlara oranla daha fazla kilo alırlar.Bunun nedeni ise yorgun bir vücut, normal günde yakılan enerjiyi yakamaz ve metabolizması yavaşlar. Yavaşlayan metabolizmada yenen yemek yavaş ilerlediği için kilo sorununa neden olur.

8. Tiroid Sorunu
Kilo almaya başladıysanız ve devamlı olarak yorgun hissediyorsanız ve  devamlı bir üşüme hissediyorsanız tiroidiniz yavaşlamış olabilir.Tiroid vücudunuzda kilo almamanızı sağlayan salgılar üreten bölümdür. Tirodiniz de tembelleşme oluşmuş ise dediğimiz belirtiler varsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>