Anasayfa » İlişkiler&Cinsellik » KAYINVALİDENİZ İLE İYİ GEÇİNMENİN YOLLARI

KAYINVALİDENİZ İLE İYİ GEÇİNMENİN YOLLARI

KAYINVALİDEYLE İYİ GEÇİNMENİN YÖTEMLERİ

Kayınvalideniz sizi psikolojik olarak yıpratıyor, eşinizle aranızın bozulmasına mı sebep oluyor? Eğer cevabınız “evet” ise şimdi vereceğimiz önerilere dikkatlice bakmalısınız. Tanıştığınız ilk andan itibaren sizi eleştiren, hareketleriyle üzen kayınvalideniz ile bu tavsiyeler sayesinde daha iyi bir ilişki kurabilirsiniz.

knn

Kayınvalidenizi anlamaya çalışın

Kayınvalidelerin ve gelinlerin arasındaki anlaşmazlığın pek çok farklı nedeni olabilir. Kayınvalidelerin kendilerini biricik oğulları tarafından ikinci plana atılmış gibi hissetmeleri bu nedenlerin ilk sırasında yer alıyor. Oğullarının yaşamlarının merkezinden uzaklaşması ve yeni biriyle başka bir hayat kurması kayınvalidelerin kendilerini geri planda hissetmelerine sebep olur. Kayınvalidenizin size karşı anlayışsız davranmasının arkasında da bu neden yatıyor olması güçlü bir ihtimaldir. Onu anlamaya çalışın, anlayışsız davranışlarının size karşı kişisel bir sorunu olduğu için değil, bunun içinde bulunduğu psikolojiden kaynaklandığını unutmayın.

Aranıza ‘fiziksel’ mesafe koymalısınız

Sürekli bir arada olmaktansa evlerin ayrı şehir veya ilçelerde olması çok daha iyidir. İmkanınız elverdikçe kayınvalidenizle yakın oturmamaya çalışın. Uzak oturmanın yanı sıra çok önemli olmadığı sürece her aile ve akraba toplantılarına, kutlamalarına eşiniz ile birlikte gitmeyin. fakat araya soğukluk girmesine de izin vermeyin. Eğer fiziksel mesafe koyma işini manevi anlama da taşırsanız, bundan hem eşinizle hem de eşinizin ailesiyle olan ilişkiniz büyük ölçüde zedelenir.

Kayınvalidenizin eleştirel tavırlarına mesafeyle cevap verin

Kayınvalideniz sizi her koşulda yargılıyor, eleştiriyor, bastırıyor ve  diğer aile üyeleri yanında konuşmalarınızı engellemeye çalışarak kibirli olduğunuzu düşüyorsa, onun bu tavırları aranızdaki ilişki mevcut hakkında kırmızı alarm veriyor demektir. Kayınvalidenizin size karşı yargılayıcı ve müdaheleci davranışlarına aranıza uzak bir mesafe koyarak yanıt verin. Kayınvalideniz size iyi ve kibar davransa bile aranızdaki mesafeyi korumaya çılışın.

Telefon konuşmasından önce sakinleşin

Kayınvalidenizle telefonda konuşmadan önce geçmiş görüşmelerinizi anımsayın. Geçmiş telefon konuşmalarınızda kayınvalidenizin sizin gerilmenize sebep olan cümlelerini, imalı sözlerini gözden geçirin. Sizi sıkan bu cümleleri duyduğunuzda bir kez daha sinirlenmemek için telefon etmeden önce sakinleşin ve bu durumla nasıl başa çıkacağınızı düşünün.

Duygularınızı kontrol altına

Kayınvalideniz ile aranızdaki ilişkide duygu ve düşüncelerinizi kontrol altına alın. Kayınvalidenize karşı ne çok kaba ne de çok içli-dışlı hareketlerde bulunun. Ne kadar zorlansanız da kayınvalidenize karşı gerçekçi olmaya çalışın. Herhangi bir çatışma anında karşınızdakinin eşinizin annesi olduğunu unutmayın ve ona karşı saygılı davranmaya çalışın.

Ailenizi düşünün

Eşiniz ve çocuklarınızla aranızdaki iletişimin bozulmaması, aile içi huzurunuzun zedelenmemesi için bazı anlarda sessiz kalmayı tercih edin. Kayınvalidenizle olan gergin tartışmanız tüm ailenin sinirlerinin bozulması ve huzursuz olmasına sebep olacaksa, kendinizin ve ailenizin mutluluğu için yanıt vermemeye çalışın. Kayınvalidenizle olan tartışmalarla ve onun sizi kıran davranışlarıyla baş etmek için en güzel yolun araya belli bir mesafe koymak olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>