Anasayfa » Anne&Çocuk » KARDEŞ KISKANÇLIĞI NEDİR ?

KARDEŞ KISKANÇLIĞI NEDİR ?

Minik elleri,minik parmakları ile bir anda evinizin neşesi  olan ilk çocukların heyecanı çok başkadır. Fakat bir süre sonra ya bir kaza ile ya da planlı bir şekilde bir bebek daha isteyebilirsiniz. Bazen bu bebeği ilk çocuğunuzun isteği üzere ona bir arkadaş olması içinde dünyaya getirmek isteyebilirsiniz. Fakat çocuklar her ne kadar isteseler de mutlaka bir kardeş  kıskançlığı olabiliyor. Çünkü belirli bir zaman evde tek başına olmayı,anne ile babasının tek ilgi odağı olmaya alışmış olan çocuğunuzda kardeş kıskançlığı görülme olasılığı fazladır. . İkinci bir bebekten sonra bu ilgi ikiye bölünür. Bu ilginin ikiye bölünmesiyle birlikte kardeş kıskançlığı ortaya çıkar.

bebek-cocuklar-kardes-

KARDEŞ KISKANÇLIĞINI ENGELLEYECEK TAVSİYELER

  • Çocuğunuz ile birlikte gelecek olan bebeğin nelere ihtiyacı olabileceğini konuşun.
  • Çocuğunuzdan gelecek kardeşine nasıl bir yer hazırlanmasını istediğini sorun. Bu şekilde çocuğunuzun büyüdüğünü ve onun fikirlerini önemsediğinizi göstermiş olacaksınız.
  • Hamileliğin acılı yanını çocuğunuza hissettirmemeye çalışmalısınız.Çünkü karnınızdaki bebeğin sizi acı çektirdiğini düşünerek ona kin besleyebilir.
  • Doğumdan sonra küçük eğlenceler ile hem kendiniz hem de çocuğunuz mutlu olacaktır.

 

kardeşArada mutlaka kıskançlık olacaktır fakat her zaman ona sen bizim “gözbebeğimizsin” gibi onu mutlu edecek sözler söylemeli bebekle geçirilen vakit kadar da çocuğunuz ile vakit geçirmelisiniz. Arda bebeğiniz,çocuğunuz ve siz birlikte oyun oynamalı, sizinde dikkatinizle birlikte bebeği tutmasına onu sevmesine izin vermelisiniz. Eğer büyük bir kıskançlıktan endişeleniyorsanız bir çocuk psikiyatrisine gitmeniz ve bebeği çocuğunuzla asla yalnız bırakmamalısınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>