Anasayfa » Anne&Çocuk » KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR ?

KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR ?

KAN UYUŞMAZLIĞI HAMİLELİKTE NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇABİLİR ?

Kan uyuşmazlığı vücuda oksijen taşımakla vazifeli  alyuvarların üzerinde bulunan antijenik yapıdaki proteinler kan grubunu (A, B, AB veya 0) belirler. Kan grubunda D proteini olan kişilere Rh (+) pozitif, olmayanlara Rh (‐) negatif denir. Annenin Rh (‐), babanın Rh (+) kan grubuna sahip olduğu durumlar da ise  çiftlerin bebekleri Rh (+) veya Rh (‐) olabilir. Fakat bebek Rh (‐) ise bir sorun teşkil etmez ancak bebeğin Rh (+) bir kan guruba sahip olması Rh uygunsuzluğuna yani kan uyuşmazlığına yol açabilir.

Kan grupları A, B, AB ve 0 (sıfır) olanlar arasında da uyuşmazlık yaşanabilir. Bu durumun sebebi ise anne adayının 0 (sıfır), baba adayının ise diğer gruplardan birini taşımasından kaynaklanır. Çiftler arasındaki bu uyuşmazlığa genellikle ilk gebeliklerde rastlanır. Ayrıca kan uyuşmazlığı hafif seyrederek bebekte risk oluşturmayan sarılığa neden olabilir. Kan uyuşmazlığı, önceden tespit edilemezse hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir. Anne ve baba adaylarının hamilelik önce kan testi yaptırmaları ve buna göre önlem almaları önemlidir.

KAN UYUŞMAZLIĞINDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

  1. Hamilelik döneminin başında eşlerin kan grupları tespit edilmeli.
  2. Anne ve baba adaylarında kan uyuşmazlığı varsa” indirekt coombs” testi uygun aralıklarla tekrarlamalı testleri.
  3. Gerekli görüldüğü takdirde ilk gebelikte 28. haftada erken korunma iğnesi (kan uyuşmazlığı  hiper immün globulin) yapılabilir.
  4. Bebeğin kan grubu Rh pozitif ise; sonraki bebekleri korumak için antikor üretimini engellemek amaçlı kan uyuşmazlığı hiperimmunglobin enjeksiyonu 72 saat içinde yapılmalı.
  5. 3 aydan büyük düşüklerde immunglobulin uygulaması tam doz yapılmalı. İlk 3 ay içinde 6 – 8 haftadan sonra ceninde kırmızı kan hücreleri oluşmaya başladığından düşük doz hiperimmünglobulin (koruyucu iğne) yapılması uygun olur.
  6. Tıbbi nedenlerle veya isteğe bağlı olarak kürtajlarda Rh hiperimmunglobulin müdahaleden önce uygulanmalı, operasyon mümkünse vakum ile yapılmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>