Anasayfa » Anne&Çocuk » KADINLARDA YUMURTA DONDURMA

KADINLARDA YUMURTA DONDURMA

KADINLARDA YUMURTA DONDURMA NEDİR ?

Kadınlarda yumurta dondurma işlemi, tüp bebek işlemiyle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin faydalanabilecekleri işlemlerden bir tanesi. Tüp bebek tedavilerinde taze yumurta dölleme işlemi uygulansa da, çiftlerin daha sonra yeniden bir bebek sahibi olmak için  en baştan tüp bebek operasyonlarına başlamak maddi sorunlar oluşturabiliyor. Bundan dolayı yumurta dondurma işlemi  sayesinde gelecekte uygulanacak olan tüp bebek işlemi için bir alt yapı oluşturmuş oluyor.

Yumurta dondurma işleminde  annenin rahminden alınan canlı ve hazır durumdaki yumurta, çok hızlı bir şekilde dondurma işleminden geçiriliyor ve bu dondurma işlemi esnasında yumurtanın canlılığına zarar gelmiyor. İlerleyen yıllarda çiftlerin bebek sahibi olmak istediklerinde ise dondurulan yumurta yeniden normal haline çok hızlı bir ısıtma işlemiyle birlikte getiriliyor ve bu şekilde apısında herhangi bir bozulmanın olması engellemiş oluyor.

Yumurta dondurma ve çözme işlemleri sırasında yüzde 90’ın üzerinde bir canlılık şansı olduğu için bu işlemin neredeyse tamamen risksiz olduğu belirtiliyor.Dondurulan yumurta tekrardan  anne rahminden toplanması için hormonsal olarak çeşitli uyaranlar verilmektedir. Bu uyaranlar sayesinde rahimde biriken yumurtalar, bu iş için özel olarak hazırlanmış iğneler ile toplanmaktadırlar.
Dondurulan yumurta çözüldükten sonra yine özel araçlar kullanılmaktadır ve baba adayından alınan dölleyici hücre yumurta içerisine enjekte edilmektedir. Döllenmiş olan yumurta kısa bir zaman  boyunca özel bir solüsyon içerisinde bekletildikten sonra anne rahmine transfer edilmektedir ve hamilelik süreci sorunsuzca başlamaktadır.

Yumurta dondurma işlemi kimler uygulanır ?

-Kanser tedavisi görecek olan kadınlarda tedaviden önce alınan yumurtalar dondurulur

-Herhangi bir rahatsızlık sonucunda  yumurtalıkların alınmasın gereken bayanlarda yumurta dondurma işlemi uygulanır.

-Genetik olarak erken menopoza girilmesi durumunda yumurtalık dondurma işlemi uygulanır.

Bu gibi durumlarda yumurta dondurma işlemi yapılır. Bu tedavi ile  kadınların bebek sahibi olabilmeleri garanti haline getirilmiştir. Yumurta dondurma işlemi sayesinde çiftler ileri zamanlarda bebek sahibi olabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>