Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » KADINLAR VE ERKEKLER SOSYAL MEDYAYI FARKLI AMAÇLARLA KULLANIYOR

KADINLAR VE ERKEKLER SOSYAL MEDYAYI FARKLI AMAÇLARLA KULLANIYOR

KADINLAR VE ERKEKLER SOSYAL MEDYAYI FARKLI KULLANIYOR

Sosyal medya, akıllı telefonlarımızın da katkısıyla, hayatımızın her yerinde artık. Hem kişisel hem de kitlesel iletişimin birincil mecrasına dönüşmüş durumda. Şu yazıyı yazana kadar bile onlarca bildirim geldi telefonuma, susmak bilmiyor. Kadınların ve erkeklerin sosyal ilişkilerinde pek çok farklılık olduğu aşikar. Sosyal medyada da farklı olması beklenemezdi. Tabii ki istisnalar vardır ancak sonuçlar tahminlerden çok da uzak değil.

Kadınların ve erkeklerin sosyal medyadaki davranışlarını raporlayan Finances Online, bir infografik ile analizleri paylaştı. Bu analize göre, birçok alanda kadınlar ve erkekler sosyal medyayı aynı biçimde kullanıyorsa da bazı konularda farklılıklar göze çarpıyor. Araştırma şirketi Amerikan vatandaşları üzerine çalışmış ama şu çağda, hele internet mecrasında, bizim ülkemize de gayet uygulanabilir.

KADINLAR PAYLAŞIMCI, ERKEKLER BENCİL

233

erkeğin sosyal medyayı kullanımı, temsili

Erkekler sosyal medyayı en çok iş ve yeni insanlarla tanışmak için kullanıyor. Kadınlar ise aile bireyleri ve arkadaşlarıyla iletişimlerini sürdürmeyi, eğlenceli buldukları içerikleri birbirleriyle paylaşmayı ve bilgi almayı öne koyuyor. Özellikle “nasıl yapılır” tarzı içerikler kadınları çok cezbediyor. Kadınlar, bilgilerini ve deneyimlerini aktarmaya daha yatkınken erkekler o kadar paylaşımcı değil, sadece öğreniyorlar, benciller.

Ayrıca erkekler, sosyal medyayı “gönül işleri”ne yönelik kullanımda da kadınları ikiye katlıyor.

İÇERİKLERİ KADINLAR ÜRETİYOR

Blogların ve çeşitli içeriklerin büyük bir çoğunluğunu kadınlar üretirken erkekler bu içerikleri sadece okumakla yetiniyor. Kedi vidyosu, komik söz gibi eğlencelik paylaşımlarda da kadınlar önde.

KADINLAR MARKALARI İZLİYOR

Kadınlar markaların hesaplarını takip etmeyi ve kampanyaları paylaşmayı seviyor. Kadınların %71’i markaları takip ederken bu oran erkeklerde sadece %18.

Çelişkili bir biçimde, kadınlar markaları bunca takip etmelerine rağmen, reklamlara tıklama oranında erkeklerin gerisindeler. Erkekler kadınlardan daha çok reklamlara tıklıyor. Tıklanan reklamların hitap ettiği alanlar da kadın ve erkek için fark gösteriyor. Erkekler daha çok otomobil, spor ve seks ile ilgili reklamlara tıklarken kadınlar en çok alış veriş konulu reklamlara ilgi gösteriyor.

AKILLI TELEFON KADINDAN SORULUR

Akıllı telefonlar ile Facebook, Instagram, Twitter vb sosyal medya uygulamalarını kullanma, mesajlaşma, konuşma, görüntülü konuşma, e-posta gönderme, internet sitelerinde dolanma gibi akla gelebilecek her alanda da kadınlar erkekleri geride bırakıyor, telefonlarını ellerinden bırakmama huyları sağ olsun.

kaynak: http://anadouglas.com/

 

ERMAN YURDAKAN NİSA TAİFESİ YAZARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>