Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » KADINLAR KALP SAĞLIĞINI NASIL KORUR?

KADINLAR KALP SAĞLIĞINI NASIL KORUR?

KADINLARDA KALP SAĞLIĞI

Kalp hastalıkları kadınlarda erkeklere oranla daha az görülmektedir. Fakat menopoz döneminden sonra kadınlarda kalp hastalığının ortaya çıkması artıyor. Menopozla birlikte, hipertansiyon, kan yağlarının yükselmesi, diyabet, kilo artışı gibi risk faktörlerinin oluşumunun artması,kadınlarda kalp hastalığının oluşumunu da hızlandırıyor. Kadınların kalp sağlığını koruya bilmesi için 6 tavsiyelerimiz;

Düzenli Ve Kaliteli Uyuyun

Yapılan araştırmalara göre  günde 6 saatten az uyuyan kadınlarda kalp hastalığı riskinin arttığını görülüyor.Kadınların gece uykularının 7-8 saat  uyuması kalp sağlığını koruyor. Şunu da unutmayın az uyku gibi aşırı uyku da kalbe düşmandır.

Sigarayı Bırakın

Sigara içen kadınlarda kalp hastalığı riski erkeklere oranla daha fazladır Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sigara içilmesi ile kalp hastalığı riski ciddi oranda artıyor. Ve olumsuz sonuçlara neden olabiliyor.

Kilo Verin

Obezite oranı erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da artıyor. Kadınlarda özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda obezite yüzde 50’sinde şişmanlık sorunu yaşıyor. Kilo alınması ile tansiyon,kolesterol gibi rahatsızlıklar görülüyor. Kadınlar kilolarının 5-10 oranını verseler bile kalpte olumlu bir etki yaratıyor. Bel çevresi kalp sağlığının diğer bir göstergesi olup, 88 cm’nin altında tutulması gerekiyor.

Bol bol gülün

Gülmek kalp sağlığına iyi geliyor.Kadınlarda stres hormon seviyelerinde azalma yaparak kalbin üzerindeki yükü azaltıyor. Pozitif düşünmek ve kendine güven de kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Rahatlama Terapileri Yapın

Rahatlama terapileri kalp dostudur.Yapılan incelemelere göre depresyon ve kaygı bozukluklarının kadınlarda daha yaygın olduğunu gösteriyor. Kadınlar için sosyal programlar, sakin yürüyüşler, yoga ve pilates gibi etkinlikler ile vücudumuz ve kalbimiz stresten arınabiliyor.

Menopoz Sonrasına Önemli

Kadınlarda menopoz sonrası kalp hastalığı riski erkekler ile eşitleniyor. Hele ki erken menopoz ile kalp hastalığı riski ikiye katlanıyor. Menopoza giren kadınların mutlaka kardiyoloji muayenesinden geçip kalplerinin durumu hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>