Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » KADININ ADI HALA YOK!

KADININ ADI HALA YOK!

veyis-ö.-ErtuğKadın olmanın zor olduğu bir memlekette yaşıyoruz. Erkek olarak bunu anlayabilmek ise çok zor. Empati kurmayı da çok beceremediğimiz için çoğunlukla anlamıyoruz kadınları. Sahip olunması gereken birer oyuncak ya da erkeğin hayatını kolaylaştırmak için yaratılmış değil kadınlar. Günümüz dünyasında hala kadına bu şekilde bakan erkekler hatta kadının bu konumda olması gerektiğini düşünen kadınlar var.

Bu bakış sadece bu ülke için geçerli değil. Tüm dünyada hatta gelişmiş denilen ülkelerde bile erkeklerin kadına bakışı değişmiyor. Batı dediğimiz kültür bize kadın vücudunu ve cinselliğini bir tüketim malzemesi olarak sunuyor. Doğu ise kadına hayatını zindan edip sözde bu tüketim kültüründen koruyor. Yani aslında aynı yemeğin farklı sunumlarından fazlası değil karşımızdaki.

Her nedense bütün dünyada kadınlar hakkında, ne yapmaları ve yapmamaları hakkında düşünen bir sürü erkek var. Kimse bir kadına dönüp nasıl yaşamak istediğini sormuyor. Çoğu erkekten şunu duyarsınız: ”Kadınlar madem bizim kadar zeki neden büyük bilim insanı olan kadın sayısı bu kadar az?” ya da ”Neden büyük yazarlar ve ressamlar hep erkek?”…

Bu soruları soranların unuttuğu bir kaç şey var aslında. Birincisi kadınlara tarih boyunca erkeklerle eşit imkanlar verilmedi. Çoğu kadın çocuk doğurmak ve onlara bakmakla görevlendirildi. Tüm imkânsızlıklardan sıyrılan, toplumsal baskılara karşı koyan çoğu kadın ise erkek gibi davranmak zorunda kaldı. İngiltere’nin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher’ın lakabı demir leydi olarak tarih kitaplarına geçti mesela.

Ne yazık ki tarihte başarılı olan çoğu kadın ya kadınlıklarından vazgeçti ya da namussuzlukla suçlandı. Şu sormak gerekiyor aslında, madem erkeklerin daha başarılı olduğu düşünülüyor, neden kadınların önlerini kapatmaya, yükselmelerini engellemeye çalışıyoruz o halde.

Mesela yine bir seçim arifesindeyiz ve yine kadın aday sayısı beklenenin altında. Kadınlar aday olsa dahi bir çok parti ön sıralarda yer vermiyor onlara. AKP gibi kadın erkek eşitliğine inanmayan bir partiden pozitif ayrımcılık yapmasını beklemek hayal olur. Peki ama diğer partiler. Onlarda da çok bir gelişme yok doğrusu. Ama tüm bunlara rağmen eskisine göre umut var ve kadın adayların sesi daha gür çıkıyor.

Tüm bunlara karşın hala bu ülkede kadının adı yok. Ben burada kadına yönelik eşitlik için bir şeyler karalarken eşinin, kardeşinin, akrabasının, komşusunun yani çevresindeki erkeklerin şiddetine, tacizine ve tecavüzüne uğrayan kadınların sessiz çığlıkları kulak ardı edilmeye devam ediyor. Türkiye’nin daha demokratik, daha yaşanılır bir ülke olması için kadının özgürleşmesi şart.

Ama biz hala muasır medeniyet seviyesi denilince yol yapmayı, köprü inşa etmeyi anlıyoruz. Bu ülke bu kadar mühendis yetiştireceğine biraz daha sosyal bilimlere önem verseydi belki daha farklı bir yerde olurduk.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>