Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » Kadını Tanımlamak

Kadını Tanımlamak

Kadını Tanımlamak

veyis-ö.-ErtuğKadın nedir, insan soyunun devamıyla görevli bir kuluçka makinesi mi? Bu kadar basit olmamalı değil mi? Cinsel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız, zevklerimizi ve fantazilerimizi tatmin ettiğimiz konu mankeni mi yoksa?

Çok mu abartıyorum acaba kadına bakışımızı? Kendi annemiz, bacımız, akrabamız olunca kutsal, bizden uzak olunca ise avcının bir sonraki avı olabilir mi mesela? Nedir asıl meselemiz bu kadınlarla? Bize yüz verince sevgi beslediğimiz, terslenince haddini bildirdiğimiz bir oyuncaklar olarak mı görüyoruz kadınları? Bazılarımızın gördüğü kesin.

Atasözlerimiz bile bu konuda nasıl sakat bir anlayışımız olduğunu gösteriyor. Kızını dövmeyen dizini döver diyen bir anlayış, düşünsenize. Neymiş efendim, kadının namusu erkekten sorulurmuş. Kadının namusuna göz diken erkek, kadına şiddet uygulayan erkek ama namusunu koruyan, kol kanat geren yine erkek.

Erkeklikle ilgili temel sorunlarımız var sanırım. Bütün temel kültür kodlarımıza işlenen bu zehir, kadınların bile masaya yumruğunu vuran erkekleri hayatlarına almasına neden oluyor. Anneler nasıl şiddeti hayatın çözüm yolu olan erkek çocukları yetiştirmemeliyse, babalarda kızlarının tanıdığı ilk erkek olduğu gerçeğini kavraması lazım.

Anneler gününe az bir zaman kaldı. Hayatımızdaki en değerli varlığın bir kadın olduğunu, bizi iyi bir insan olmamız için yetiştirdiğini unutmamamız gerek. Her kadına annemize gösterdiğimiz şefkati ve ilgiyi gösterebilirsek belki dünya daha yaşanabilir bir yer olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>