Anasayfa » Sağlık » KABIZLIĞA İYİ GELEN BİTKİSEL  KARIŞIMLAR

KABIZLIĞA İYİ GELEN BİTKİSEL  KARIŞIMLAR

Özellikle bu yıl tutulan orucun arkasından gelen sorunlardan birisi kabızlıktır. 17 saat aç ve susuz kalmaktan dolayı  vücudunuzun dengesi bozulmakta ve bazı sorunlar çıkmaktadır.Bu sorunlardan biri de kabızlıktır.Peki kabızlığa iyi gelen bitkisel karışımlar nelerdir ?

KABIZLIĞA İYİ GELEN ÇAYLAR

Nane Çayı:

Sindirim sisteminin daha etkili çalışmasına yardımcı olarak gaz, şişkinlik gibi olumsuz etkileri hafifletir. Daha kolay tuvalete çıkmayı sağlar, hazımsızlık ve mide bulantısına iyi gelir. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Rezene Çayı:

Bağırsaklarda sertleşen ve vücuttan atılması zorlaşan dışkıyı yumuşatma özelliği bulunan rezene çayı daha kolay tuvalete çıkmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca mide şişkinliği ve yemek sonrası kramplarını hafifletir.

Detoks Çayları:

Kuşburnu, zencefil, ısırgan, karahindiba, ekinezya ve karanfil çayları etkili bileşenleri ile vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olarak bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Yemek sonrası yaşanan krampları azaltan bu çatlar dolaşım sistemini uyararak sindirimi hızlandırır.

İştah Azaltan Çaylar:

Kabızlık çoğunlukla aşırı yemek tüketimi sonrasında yaşandığı için masaya oturmadan iştahı biraz törpülemek iyi bir fikir olabilir. Böğürtlen, ısırgan, adaçayı, meyan kökü çayları bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu çaylar aynı zamanda idrar söktürücü işlevi görerek fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar.

 

KABIZLIĞA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

  •  Taze sebze ve meyve içerikli bir beslenme
  • Kepekli tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişlerin tüketilmesi
  • Düzenli egzersiz içeren sağlıklı bir yaşam tarzı
  • Doktorunuz önermedikçe düzenli ilaç kullanmaktan kaçınmak
  • Aşırı kahve, siyah çay ve alkol tüketmemek
  •  Keten tohumu, balık gibi kaynaklardan düzenli olarak omega yağ asitleri almak
  • Kolon fonksiyonu teşvik etmek ve geliştirmek için bitkisel takviyeler
  • Antioksidan etkisi bilinen gıdalarla vücudu temizlemek
  • Bol bol sıvı almak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>