Anasayfa » Eğlence » İSTANBUL DEVLET TİYATROLARINA YEPYENİ OYUNLAR GELİYOR

İSTANBUL DEVLET TİYATROLARINA YEPYENİ OYUNLAR GELİYOR

w

BİR İNSAN, BİR AĞAÇ, BİR KÖPEK

 İnsanın doğa karşısındaki hakimiyeti, doğanın insan karşısında direnmesini anlatan oyunda; bir köpek sahibi Lazar, köpeğinin kuduz olduğunu düşünür ve onu ormana götürüp öldürmeyi planlar. Köpeği zincirle bir ağaca bağlar, tüfekle nişan alır ancak mermi köpeğe değil, zincire isabet eder. Ve işte o anda bütün dengeler değişir, tutsak olan köpek özgürlüğüne kavuşurken, doğanın ve köpeğin efendisi Lazar korkudan ağaca tırmanıp tutsaklaşır.

Oyun İstanbul Devlet Tiyatrosu, Üsküdar Stüdyo Sahne’de 25 Mart(saat:20.00), 27 Mart(saat:20.00) ve 28 Mart(saat:15.00) tarihlerinde oynanacak.

ww

KÜÇÜK KARA BALIK

Annesiyle ufak bir derede yaşayan Küçük Kara Balık, büyük denizlere gitmek ve sonsuz sularda yüzmek istemektedir. Arkadaşı salyangozun ona cesaret vermesiyle birlikte tüm derelerin ve ırmakların birleştiği büyük sulara doğru yola koyulur. Ancak her köşebaşında onu ve onun gibi balıkları bekleyen tehlikelerle savaşmak zorundadır Küçük Kara Balık… Öğrenir ki zorlukların üstesinden gelmek, cesaretle ve o zorluklarla yüzleşmekle mümkündür.

Oyun, İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Stüdyo Sahne’de 29 Mart(saat:12.00), 1 Nisan(saat:11.00), 12 Nisan(saat 11.00); A. Mithat Efendi Sahnesi’nde 18 Nisan(saat:11.00), 19 Nisan(saat:11.00) tarihlerinde sahnelenecektir.

jgfdf
HAMLET MAKİNESİ
Heiner Müller’in, Avrupa tiyatrosunda, yazarlık, dramaturgi ve performans alanlarında   belirgin bir etki ve değişim yaratan ünlü eseri “Hamlet Makinesi”, post-dramatik   tiyatronun başlıca örnekleri arasında yer alır. Oyun, Shakespeare’in başyapıtı   Hamlet’ten yola çıkarak, geçmişle hesaplaşma çabası üzerine kurulmuştur. Ele alınan   geçmiş, ardarda iki dünya savaşı geçiren Avrupa’nın kanlı tarihidir. Bu taşlaşmış  geçmiş, komünist sistemi de içeren bir hayalet gibi Hamlet’in karşısında yer alır. Geçmişten beslenen ve bireyi kuşatan sistem,  farkındalığı arttıkça tutsaklaştığınıanlayan bütün kadın ve erkekleri abluka altına almış, tuzağa düşürmüş, makineleşmeye  zorlamaktadır. Makineleştikçe çok daha kolay sakatlanan bedenlerin ve bu bedenlere  sıkışıp kalan ruhların acısını, oyun içinde oyun vurgusuyla, yer yer ironik bir üslupla  sahneye taşıyan oyun, katmanlı yapısıyla seyirciyi de ön yargılarından arınmaya, farklı   bir serüvene katılmaya çağırmaktadır…
Oyuncular: Hakan Meriçliler , Onur Serimer, Elif Nutku, Yıldırım Gücük, Sema Kuray, Neriman Uğur, Murat Yatman
Oyun 24-26-28 Mart(saat:20.00), 29 Mart(saat: 15.00) ve 8-10-11 Nisan(saat:20.00), 12 Nisan(15.00) tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi’nde sergilenecek.
kjhfGEÇTİM AMA TİYATRODAN

Yeton Neziray’ın kaleme aldığı, Senem Cevher’in çevirisini yaptığı oyun, Kosova Devlet Tiyatrosu’nda geçmektedir. Uzun zamandır Devlet Tiyatrosu’nda çalışan ve maaşlarını alamayan tiyatro sanatçılarına Spor Bakanı Sekreteri tarafından bir emrivaki teklif gelir. Başbakanlık, Kosova’nın bağımsızlığını ilan edeceği tarihte sanatçıların bir gösteri yapmalarını ister. Ancak bağımsızlık günü belli değildir. Dahası başbakanlık genelgesinde konu sınırlaması/ sansür getirmiştir. Bu süreçte tiyatrodaki oyuncular, yapım için çalışmaya başlarlar. Ancak karşılarında devlet bürokrasi, rüşvet, çıkarcılık ve sahtekârlık vardır.

Oyuncular: Şahin Çelik, Cengiz Baykal, Gamze Yapar Şendil, Selçuk Kıpçak, Ozan Dağara

Oyun 24-25-26 Mart(saa:20.00),28 Mart(saat: 15.00 ve 20.00), 29 Mart(saat:15.00) tarihlerinde İstanbul devlet Tiyatrosu Küçük Sahne’de, 3 ve 17 Ni,san(saat:20.00) tarihlerinde Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu K.M.’de sahnelenecek.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>