Anasayfa » Anne&Çocuk » İSİLİK NEDİR ?

İSİLİK NEDİR ?

İSİLİK NEDİR  VE NASIL OLUŞUR ?

Çocuklarda çok sık rastlanan bir cilt rahatsızlığı olan İsilik çoğu zaman yetişkinlerde de görülebilir.Anne ve babalar çocuklarının cildinde isilikler çıktığını gördüklerinde telaşa kapılırlar fakat aslında bu kadar telaş edecek bir durum söz konusu değildir.İsilik çocukların  fiziksel gelişiminin bir parçası olabiliyor ve gerekli önlemler alındığında korkulacak herhangi bir durum oluşturmuyor.İsilik ciltte küçük kırmızı kabarıklıklar olarak ortaya çıkar.İsiliğin ortaya çıkmasının  temel sebebi, teninizde  yer alan ter bezlerinin çıkışlarının tıkanmasıdır.İsilik vücudun salgılamak istediği teri dışarı atamaması halinde bu ter deri altında hapsolmaktadır ve bu bölgelerde oluşan kırmızı noktalar  isilik olarak kendisini göstermektedir.

İsilik problemi bebeklerde ve çocuklarda daha sık rastlanmasının sebebi ise onların ter bezlerinin ve gözeneklerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır.Çocuklarda ve bebeklerde terleme mekanizması geliştikçe isiliğin ortaya çıkma ihtimali de giderek azalmakta ve ortadan kalkmaktadır.

İSİLİĞİN ORTAYA ÇIKMASINI TETİKLEYEN DURUMLAR NELERDİR ?

-Çok fazla terleyecekbir ortamlarda durmak

-Çok terletecek fiziksel aktivitelerde bulunmak,

-Alışık olunmayan nemli iklimli yerlere gitmek,

-Sıcak havalarda çok kalın giyinmek,

-Uzun süre banyo yapmamak,

-Cilt dokularını tıkayabilecek kremler ya da medikal ürünler kullanmak gibi pek çok neden isiliğin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İsilikte özellikle anne ve  babalar çocuklarının hasta olmasından korkarak sıcak havalarda bile çocuklarını çok fazla giydirmektedirler ve bu kadar çok kıyafet bebeklerin terleyerek isilik oluşturmalarını neden olmaktadır.

İSİLİĞE KARŞI UYGULANABİLCEK YÖNTEMLER

-İsiliği engellemek için bebekleri olabildiğince serin bir ortamda durmak ve

-Bebeklerin alışık olmadığı sıcak yerlerden uzak tutmak.

-Bebeklerde ılık suyla yetişkinlerde soğuk suyla duş almak.

-Ayrıca yapılan pek çok araştırma, deniz suyunun isiliğe karşı etkili bir çözüm olduğunu da göstermektedir. Eğer imkanınız varsa bebeğinizi veya çocuğunuzu güzel bir deniz suyuna sokarak ve biraz suda vakit geçirmesini sağlayarak isiliğin üstesinden gelebilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde bunun bebeğinizin de hoşuna gideceğini tabii ki aklınızdan da çıkarmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>