Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » İLK REGLİMİ NA ZAMAN OLACAĞIM?

İLK REGLİMİ NA ZAMAN OLACAĞIM?

Ergenlik dönemindeki kızların cevabını en çok merak ettikleri sorudur ”Ben ne zaman regl olacağım?”. Bizde gelişim çağına yeni adım atan kızlarımız için bu soruyu cevaplayalım dedik…

REGLRegl tarihi yaklaştıkça vücudun sana bazı sinyaller verecek.

Göğüsler büyüyecek: Göğüslerinin büyümeye başlaması ilk işarettir . Göğüslerinin son ölçüsüne ulaşması ortalama 3–4 seneyi bulabilir. Genellikle göğüsler büyümeye başladıktan 2 ya da 3 yıl sonra kızlar ilk kez regl olurlar.

Vücudun bazı yerlerinde tüylenme: Göğüslerin oluşmaya başlamasıyla, vücudun çeşitli yerlerinde tüylenme başlayacaktır. Önceleri ince telli ve yumuşak çıkacak olan tüyler zamanla sertleşir. Tüylenmenin başlamasından sonraki 1–2 yıl içinde regl olmaya başlarsınız.

Vajinal akıntı: En büyük işaret akıntıdır. Regl olmadan önce vajinal akıntınız başlayacaktır. Beyaz veya sarımsı olabilir. Dilerseniz akıntınız için çeşitli markaların günlük petlerinden  kullanabilirsiniz. Akıntınızın başlamasından yaklaşık 6 ya da 12 ay sonra (bazılarında 18 ay da olabiliyor) özel günleriniz başlayacaktır.
Ne zaman regl olmaya başlayacağınızı anlamanızın bir yolu daha var: Annenize sorun. Büyük olasılıkla annenizin ilk regl olduğu yaşta siz de regl olacaksın. Bu olay biraz da genetik bazı özelliklere göre seyir gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>