Anasayfa » İlişkiler&Cinsellik » Aşk » İLİŞKİDE YAŞ FARKI ÖNEMLİ Mİ ?

İLİŞKİDE YAŞ FARKI ÖNEMLİ Mİ ?

İLİŞKİLERDE YAŞ FARKININ ÖNEMİ VAR MI ?

Genel olarak kendinden büyük ya da küçük birini aşık olmak, sıklıkla rastlanan bir durumdur.  Fakat çoğu insan toplumsal baskılar yüzünden ilişkisinin tadını çıkaramaz.İlişkilerde yaş farklı toplumda sorun olarak görülmüştür.Küçüklüğünüzden beri bütün doğru ve yanlışlar, size öğretilen kurallar üzerinden aklınıza yerleştirilmiştir. Doğduğunuz andan itibaren, size hangisinin iyi ve kötü olduğu; hangisinin doğru ve yanlış olduğu anlatılarak büyümüşsünüzdür. Bu hayatta hiçbiriniz tam olarak özgür yetişmediğinizdendir. Hepinizin içinde sınırlar ve yasaklar var. Farklılık gösterse de, genel geçer kurallara karşı çıkarken zorlanırsınız.

Bu kurallardan biri de, kadınların kendinden büyük erkeklerle birlikte olmasının daha iyi olduğudur. Fakat bu yaş aralığının da  belli bir sınırı korumanız gerekir. Mesela 8-10 yaşın ideal olduğu görüşü yaygındır. Bu tez, hem toplumun genelinde, hem sosyal öğretilerde onaylandığından, sizin için de geçerli hale gelir; ta ki yaş farkının yüksek olduğu bir aşka düşene kadar..

İlk olarak çocukluk ve gençlik yıllarında öğretmenlere aşık olunur. Bunun altında mutlaka psikolojik pek çok neden yatmaktadır. Bu zaman içerisinde tamamladıktan sonra kendi yaşıtlarından hoşlanma bölümü gelirsiniz. Fakat bir gün, bir yerde, belki de sizden 20-30 yaş büyük bir adam görüp, ona aşık olabilirsiniz.

Öncelikle şunu anlamak gerekir, yaş farkı olan birine aşık olmak ile yaşıtınız birine aşık olmak arasında, duygu yoğunluğu açısından bir fark yoktur. İlişkilerinizde yaş farkının olması size sadece toplumsal baskılarla canınızı sıkar.Bu gibi ilişkilerin sonucu genel olarak ayrılıktır.

Bu ilişkilerin bitmesinde genel olarak nedenler bellidir.  Birincisi, erkek etraftan gördüğü sözlü ve sesiz baskının altında ezilir. Aynı şey kadın için de geçerlidir. İkincisi, kadının yaşı ilerledikçe, erkek ona yetemediğini düşünür ve bazen gerçekten isteklerini karşılamakta zorluk çekebilir.

Kadınlar, erkeklerden daha erken olgunlaştıkları için, genellikle yaşıtlarında aradıkları olgunluğu bulamazlar.Büyük yaşta bir erkek, bir kadının isteklerini daha iyi bilir ve daha tecrübelidir. Bu yüzden kadınlar kendinden büyük erkekleri sevmektedirler.

Kısacası aşk için ister yaşı büyük olsun, ister küçük; bütün ilişkiler hemen hemen aynı sorunlarla karşılaşırlar. Aşk, içine yasak ve kural koyulamayacak kadar büyük bir duygudur. Üstelik her zaman her konuda yasak olan şeyler daha cazibeli durur.

Sorun  yaş farkın da  değil; yaşam, kimlik, alışkanlık ve bakış açısı farkındadır. Sevmeyi bilmeyen biri, hangi yaşta olursa olsun mutluluğu bulamaz. Kalbine aşkı öğretmiş iki insanın ilişkisi ise, tadından yenmez.Bu yüzden toplum olarak birbirini seven insanlara, yaşına, tipine, dış güzelliğine bakarak hüküm vermeniz yanlıştır. Ayrıca şu söz hep insanın aklında kalmalıdır: “Büyük lokma Ye Büyük Konuşma” Ansızın sizinde başınıza gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>