Anasayfa » Anne&Çocuk » HİPNOZ YÖNTEMİ İLE DOĞUM

HİPNOZ YÖNTEMİ İLE DOĞUM

HİPNOZ İLE DOĞUM NASIL OLUR ?

Hipnoz tekniği ile doğumda anne adayları normal doğuma rahat ve güven içinde girebilmeleri için uygulanan bir yöntemdir.Bayanların çocukluklarından itibaren doğum konusunda iyi veya kötü olarak duydukları doğru ya da yanlış bilgiler anne adayı olan bayanların bilinç altına yerleşerek doğum korkusunu oluşturabiliyor. Hipnoz ya da Hypnobirthing yöntemi ile anne adaylarında bilinç altında oluşan bu korkuyu yenmesini ve aslında doğumla rahatça baş edebilecek yeteneklerin her kadının içerisinde saklı olduğunu göstermeyi amaçlar.Bunun yanı sıra çeşitli nefes hareketleri ile gevşeme tekniği ile annelerin doğum sancıları ile rahatça baş etmesini sağlar.
Aslında normal doğumun acılı olması tamamen annelerin korkuları nedeniyle daha da şiddetlenir.Çünkü korku annede gerginlik yaratır, bu da ağrıya sebep olur. Ağrı ise daha fazla korkuya sebep olur bu da daha fazla gerginlik ve daha fazla ağrı şeklinde ilerler. Bu nedenle korkunun yenilmesi ağrıyı da önler ve  rahat, güven dolu bir doğum sağlar.Hipnoz tekniğini öğrenen anne adayları gereksiz korkularından arınırlar. Normal doğumu başarabilecek kabiliyette olduğunu inanır. Doğuma da bu inanç ve güven ile girer. Doğumun başlamasından itibaren yersiz korku ve endişeler ile panik olmak yerine bilinçli, sakin, rahat ve güven dolu hareketlerde bulunur.Bu şekilde ağrıları az ve sağlıklı,güven içerisinde doğumunu gerçekleştirmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>