Anasayfa » Sağlık » HEMOROİD İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

HEMOROİD İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

HEMOROİD NEDİR?

Hemoroitte (basurda) anüs ve alt rektumda şişmiş ve iltihaplı damarlar demektir. Hamilelik döneminde damarlar üzerinde artan basınç, kabızlık en önemli hemoroid nedenlerindendir.Bayanlarda genellikle, basur, rektum içinde (iç hemoroid) ya da anüs etrafında (dış hemoroidler) şeklinde görülür.Dışkılama sırasında gelen ağrısız kanama, anal bölgede tahribat ve kaşıntı, anüste şişme yaygın hemoroid belirtilerindendir.

-ELMA SİRKESİ
Elma sirkesinin büzücü özelliği sayesinde  şişmiş kan damarlarının küçültülmesine yardım eder.Elma sirkesi  şişliği alır, iç ve dış hemoroitteki tahrişe rahatlama sağlar. Yöntemin etkili olması için ev yapımı doğal elma sirkesi kullanılması daha önemlidir.
Uygulanışı
İlk olarak pamuğu elma sirkesine batırıp, sirkeli pamuğu  hemoroidli olan alana uygulayın.İlkten  hafif yanma olabilir.Bu yöntemi uyguladığınızda  kaşıntı ve tahrişi azaltıp, bölgeyi rahatlatacaktır.
-BADEM YAĞI
Badem yağı da hemoroid de iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerindendir.Özellikle dış hemoroidi iyileştirir, inflamasyonu azaltır, anüs yani makat çevresindeki yanma ve kaşıntı hissini hafifletir.
Uygulanışı
İlk olarak badem yağına pamuk  batırarak, makatta hemoroid olan yere sürün.Fakat dikkat etmeniz gereken tek şey almış olduğunuz badem yağınız yüzde yüz bademden yapılmış olması gerekmektedir.

-BUZ
Buz özellikle kan damarlarındaki şişliği azaltıp, hemoroid ağrısını geçirmeye yarar.
Uygulanışı
İlk olarak pamuklu bir tülbent veya pamuklu bir kumaş içine buzları sarıp, hemoroidli olduğu alana uygulayın, 10 dakika bekletin.Bunu hemoroid geçene kadar günde bir kaç kez bu uygulamaya devam edin.

-ALOE VERA JEL
Aloe vera hemoroidin neden olduğu kaşıntı, iltihaplanma ve tahrişi azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar ve tedavi edici özellikleri ile bilinir.
İç ve dış hemoroid tedavi etmek için kullanılır.
Uygulanışı
İlk olarak aloe vera yaprağını uzunlamasına ikiye kesip, içinden jelini çıkarın.Çıkan aloe vera jelini hemoroidlerin üzerine masaj yapın, bu işlem ile ağrı hissiniz artacaktır. Fakat yanma hissiniz kaybolacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>