Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » HAYVANLAR RÜYALARINDA NE GÖRÜYOR?

HAYVANLAR RÜYALARINDA NE GÖRÜYOR?

HAYVANLAR RÜYALARINDA NE GÖRÜYOR?

Komik kedi vidyoları izlerken, kedilerin de rüya görebildiği hiç aklınıza geldi mi? İnsan, rüya gören tek canlı türü değil. Haberiniz olsun: Kediniz fare, köpeğiniz postacı kovalıyor; muhabbet kuşunuz ise “babacık babacık, sıfırladık” diye ertesi gün nasıl şakıyacağının provasını yapıyor.

Hepimiz, hepsini hatırlamasak da, her gece 4 ila 6 rüya görüyoruz. REM uykusu denilen derin uyku durumunda beynimizde aktivite artıyor, kapalı göz kapaklarının ardında gözlerimiz fıldır fıldır dönüyor, en sonunda da bir yerden düştüğümüz hissiyle uyanıveriyoruz. Rüya gördüğümüz sırada, ender durumları saymazsak, rüya gördüğümüzün farkında olmuyoruz. Rüya tabirleri gibi mistik yaklaşımlar bir yana 1960’lardan beri süren bilimsel araştırmalara rağmen neden ve nasıl rüya gördüğümüzü tam olarak çözebilmiş değiliz ancak hayvanların rüyaları belki bize yardımcı olabilir.

Adsız

Hayvanların rüya görüp görmedikleri, görüyorlarsa farkında olup olmadıkları konusunda yapılan farklı araştırmaların bir derlemesi, BBC’nin Future dergisine yayımlandı. Hayli ilgi çekici sonuçlardan bazıları şöyle:

KEDİLER FARE KOVALIYOR

Biliyorsunuz, özellikle ülkemizin kedileri pek cabbar. Stratejik bir zamanlamayla elektrik sistemlerini sabote edebilecek kadar zekiler fakat bunu çaktırmamaya çalışıyor, komik vidyolara meze olarak dikkat dağıtıyorlar. Ne var ki rüyalarında kendilerini ele veriyorlar.

1965’te Fransa’da yapılan bir araştırmada, kedi beyninden, uyku sırasında hareketsiz kalmayı sağlayan varoli köprüsü denilen kısım çıkarıldığında, hayvanın uykusunda ayağa kalkıp koştuğu, saldırganlaşmaya başladığı görüldü. Bu da rüyasında, gün içinde yaptığı hareketleri gördüğünü düşündürüyor. Kedinin ayrıca olmayan bir avı yakalamak için oldukça belirgin saldırı hareketleri sergilediği, pençeleriyle yeri eşelediği, bunun da fare avlama hareketi olduğu belirtiliyor.

Bazı “deli yatan” insanların uykusunda yanındakini tekmelemesi ya da uyurgezerlik gibi durumların da, insan beyninde benzer işlev gören bir kısmın çalışmamasından kaynaklandığı düşünülüyor.

KUŞLAR KONSER PROVASI YAPIYOR

Şikago Üniversitesi’nde zebra ispinoz kuşlarıyla yapılan çalışmada, çok güzel öten bu kuşların, rüyalarında da şarkılarını prova ettikleri anlaşıldı. Biliminsanları, kuşun uyanık ve şakırkenki beyin sinyallerini kaydederek uyurkenki beyin sinyalleriyle karşılaştırdı. Sonuçta beynin tam olarak aynı bölgelerinde tam olarak aynı seviyede aktivite tespit edildi. Sadece zebra ispinozların değil güzel öten tüm kuşların rüyalarında prova yaptıkları düşünülüyor.

FARKINDALAR MI?

Benzer çalışmalar fareler ve köpekler üzerinde de yapıldı. Fareler, rüyalarında, laboratuvardaki bir ucunda peynir bulunan labirenti tekrar tekrar geçiyorlar. Köpeklerin ise rüyalarında koştukları uzun süredir biliniyor. Peki hayvanlar rüya gördüklerinin farkındalar mı? Henüz bunun yanıtı bulunamadı. Biz insanlar ancak uyandıktan sonra rüya gördüğümüzü fark edebiliyoruz. Ender durumlarda ise rüya gördüğümüzün bilincinde olduğumuz olabiliyor. Hayvanlarda da durumun benzer olduğu düşünülüyor. Çalışmaların öne çıkardığı sonuç ise insanların ve hayvanların uyku durumlarının yakın olduğu ve bu araştırmalar sayesinde uyku ile ilgili hastalıkların daha iyi anlaşılabileceği.

 

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>