Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » HASTALIKLAR VE NEDENLERİ

HASTALIKLAR VE NEDENLERİ

Büyük Hastalıklar Küçük Nedenler

Tıp literatüründe yer alan işlevselleği, estetiği önemli oranda etkileyen hastalıkların teorik belirtileri yanında pratikte çok basit nedenleri var. Bu nedenler, yapılan araştırmalarla da doğrulanıyor. Yaşantıda ciddi aksaklıklara neden olan hastalıkların özellikle karakteristik nedenlerini sizler için derledik.

Öpücük hastalığı

İnfeksiyöz mononükleoz, daha çok çocuk ve genç erişkinlerde rastlanan, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde büyümeyle kendini gösteren bir hastalıktır.
Bunun basit nedenini şu sloganla verebiliriz. ” Çocuklarınızı öpmeyin, öptürmeyin.”

ALZHEIMER

Zihin işlevlerinde kayıp olarak nitelendirilir. Bunama olarak bilinen hastalık zihinsel gelişimin önemli düzeyde zayıflamasıdır. Bu köklü hastalık gittikçe yaygınlaşmaktadır.
Peki bu denli ciddi bir hastalığın çok yaygın bir karakteristik özellikle kesişmesine ne dersiniz?
Huzurlu, kolay sinirlenmeyen insanlarda bu hastalık görülmüyor. Eğer kişi öfkeli ise bu hastalık için adaydır. Çok agresif olan kişiler de ileri yaşlarda bu hastalık sık sık görülür. Çünkü bu kişilerde beyin işlevleri yavaşlar, hafıza zayıflar.

Kan kanseri (Lösemi)

Kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir. Böylece kan pıhtılaşmasında rol oynayan plateletler ve savunmada rol oynayan lökositlerin sayısı azalmaya başlar. (Türkiye Halk Sağlığı Kurumu / Kanser Daire Başkanlığı)
Hayati önem taşıyan bu hastalığa Türklerin olağan alışkanlıklarının sebep olduğunu biliyor muydunuz?
Kan kanserine gerginlik, aşırı heyecan yani hızlı bir hayat neden olur. Bu hızlı yaşam koşullarında dalak acil kırmızı kan hücreleri üretmeye başlar. Ani duygu durum değişikliklerinde dalağın işlevi sekteye uğrar. Peki dalak için ne yapmalıyız?
-Ayakta yemek yememeliyiz.
-Hızlı yemek yememeliyiz.
-Kahvaltıda gazete okumamalıyız.
-Sabah televizyon izlememeli, radyo haberlerini dinlememeliyiz.

DIABET (Şeker hastalığı)

Pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile devam eden bir hastalıktır. (Obezite /Diyabet/ Metabolik Hatalıklar Daire Başkanlığı)
Bu kadar yaygın bir hastalığın nedenleri ne dersiniz?
– Aile bireyleri ile ilgili korku
– Aynı olayı tekrar tekrar düşünme
– Sıcak su ile duş alma
-Stres

EGZEMA

Deride yoğun su kaybı olması ve bu su kaybının dirençli kaşınmaya neden olmasıdır. Bu hatalıkta genetik büyük rol oynar. Filaggrin mutasyonu adı verilen genetik bir bozukluk egzama oluşmasında önemlidir. Bunun sonucunda deriyi dış etkenlerden koruyan sistemde bozulmalar görülür.
Estetik kaygıyı beraberinde getiren bu hastalığın çok küçük nedenleri;
– Endişe
– Huzursuzluk
– Her şeyi kendi başıma yapmalıyım, düşüncesi

Astım

Akciğere hava taşıyan hava yollarının daralması sonucu atakların meydana geldiği hastalıktır. Genetik büyük bir etken olsa da sonradan da görülebilen bir hastalıktır.
Sosyal hayatı derinden etkileyen bu hastalığın en ilginç nedeni;
Kişilerin iletişimde olduğu kişiler üzerinde dominant olma isteği.
Astım ataklarını tetikleyen nedenler ise;
– Bağırmak
-Gülmek
-Ağlamak
– Nefesini tutmak
Bu gibi faktörlerden biri yaşandığında hava yollarındaki değişim astım ataklarının temel belirtilerinden hırıltı ve göğüs ağrısına neden olabilir.

Demet TOMBUL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>