Anasayfa » Sağlık » HANGİ BİTKİLER NEYE FAYDALIDIR

HANGİ BİTKİLER NEYE FAYDALIDIR

Her bitkinin kendisine göre bir şifası vardır. Kimisi ağrı kesiyor,kimisi stres azaltıyor,kimisi rahatlatıyor,kimisi kilo vermeyi sağlıyor,kimisi ise antibiyotik etkisi ile mikropları öldürüyor. Biz insanlar hep ilaçlara kendimizi alıştırdığımızdan dolayı hangi bitkinin neye yaradığını bilmiyoruz. İşte hangi bitki neye deva gelir birlikte öğrenelim.

 1. Karabiber: Enerji verir, ısıtır, virüse karşı mücadele eder, yorgunluk alır, soğuk algınlığı ve midedeki sıkıntılar için çok faydalıdır.
 2. Papatya: Depresyon önleyici, idrar yollarını temizleyici ve hassas ciltler için çok faydalıdır, uyku düzenler ve kas, kemik, eklem sıkıntılarına birebirdir.
 3. Bergamot: Mikrop korucu, akne, yağlı cilt sorunları için ideal, strese karşı kişiyi canlandırır, dinlendirir, ferahlatır.
 4. Kişniş: Ağrı kesicidir, vücut ısısını yükseltir, hazım sorunlarını giderir, sinirlilik, ağrılar için çok etkilidir.
 5. Sedir ağacı: Mikroplara karşı koruyucu, enerjiyi dengeler, solunum yolları ile ilgili sıkıntılara çok iyi gelir, stres ve hızlı tempoyu yavaşlatır.
 6. Günlük ağacı: Rahatlatır, dinlendirir, cildi gençleştirir, soluk almayı rahatlatır, korku, stres ve duygusal sıkıntıları yatıştırır.
 7. Okaliptüs: Mikrop kırıcı, bakteri ve virüse karşı etkili, soğuk algınlığı ve solunum yolları sıkıntıları için ilk kullanılacak aromatik yağdır.
 8. Itır: Dengeleyici, sakinleştirici, her tür cilt sıkıntısı için faydalı, hormon dengeleyen etkisinin yanında adet sıkıntılarına iyi gelir, bedenin su tutması ve selülit için etkindir.
 9. Yasemin: Afrodizyak, yumuşatan, kuru ve hassas ciltler için çok etkili, cinsel soğukluğu kırar ve adet sancılarını dindirir.
 10. Zencefil: Enerji verir, ısıtıcıdır, kabızlık için şifadır, ağrı ve sancıları dindirir, mide bulantısını keser, mide kramplarını engeller.
 11. Lavanta: Ağrı keser, mikrop kırıcı, sakinleştirici, dengeleyici, tüm cilt sorunlarına birebir, baş ağrısı, böcek sokmalarına karşı, yanıkları iyileştiren, yatıştırıcı, huzursuzluk, korku,uykusuzluk, panik ve depresyon için çok yararlıdır.
 12. Limon: Enfeksiyona karşı, bakteri ve mikrop kırıcı, canlandıran, soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları boğaz ağrıları ve ağız içi yaraları için etkindir.
 13. Çam: Balgam söktüren, nefes açan, mikrop kırıcı, tüm solunum yolları rahatsızlıkları, romatizma, ağrılı kas ve eklemler için etkilidir.
 14. Kekik: Enfeksiyona karşı koruma sağlar, mide sıkıntılarını yatıştırır, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>