Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLEYKEN KAHVE İÇİLİR Mİ?

HAMİLEYKEN KAHVE İÇİLİR Mİ?

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KAFEİNİN ZARARLARI NELERDİR ?

Ülkemizde çay, kahve içmek pek çok kişi için büyük bir keyif; kimileri içinse vazgeçilmez bir alışkanlık. Zinde kalmak, enerjiyi yüksek tutmak veya sadece güzel bir sohbete eşlik etmek için hemen her gün içtiğiniz kahve ve çayın, içerdiği kafein nedeniyle bir o kadar ciddi zararları olduğunu da unutmamak gerekiyor. Özellikle hamilelik sürecinde alınan aşırı kafeinin, bebeğinizin sağlığı açısından geri dönülmesi imkansız sonuçlar doğurabileceğini hiç düşündünüz mü?

kafeinin zararlarıHAMİLELİK DÖNEMİNDE KAHVENİN BEBEĞE ZARARLARI

Hamilelik döneminde anne adayları tarafından alınan  kafein , bilerek ya da bilmeyerek içilen içecekler ve  yiyecekler aracılığıyla alınmaktadır. Hamilelik döneminde sıvı olarak aldığınız kafeinler hızla bir şekilde vücuda geçmekte ve plasenta aracılığı ile bebeğe gitmektedir.Hamilelik döneminde vücudunuza aldığınız  200 mg kafein bebeğe kan gönderen plasentanın içindeki akım % 25 azalmakta ve kafein de bebeğe geçmektedir. İşte hamilelik döneminde anne adaylarının göz ardı etmemesi gereken tehlike tam da burada başlamaktadır. Anne adayının sahip olduğu kafein yıkımını sağlayan metabolizma hamilelik döneminde bebek ve plasentasında bulunmamaktadır. Bu yüzden de yıkımı sağlanamayan kafein, yüksek dozlar ile bebeğe ulaşmaktadır.

KAFEİNİN HER MİLİGRAMI BEBEĞİNİZİN KİLOSUNDAN ÇALAR

Uzun süre alınan kafeinler  bebeklerin  gelişiminin gerilemesine neden olur. Ayrıca yapılan araştırmalar ile uzun süre kafein alan annelerin bebeklerinin gelişimlerinde gerilemelerin ortaya çıktı görülmüştür. Alınan kafein miktarının, bebek gelişimini nasıl bir şekilde etkilediği ise cevaplanması zor bir sorudur. Annenin; bireysel, metabolik, çevresel ve genetik faktörlerinin değişken olması net bir cevap vermeyi zorlaştıran etkenlerdir.

Kafeinin bebeklere verdiği zararla ilgi yapılan bir araştırmaya göre ; günde 200 mg kafein alındığında bebek kilosundaki azalma 60-70 gr olmaktadır. Kafein alımını azaltmayan anne adaylarının bebeklerinin ağırlıklarında 160 gr. azalma görülmüştür. Diğer bir yandan ise çıkan başka bir bilgi de kafein alımı arttıkça dengesel olarak bebekteki gelişme geriliğinin de artmasıdır. Bu da her mg kafein, bebek gelişimine olumsuz yönde etkili olmaktadır.

HAMİLELEİK DÖNEMİNDE KAFEİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ

1.Demir Emilimini De Bozulma

Hamilelik döneminde bilindiği üzere demir ihtiyacı artmaktadır.Bebeğin tüm ihtiyaçlarını anneden karşılaması ya da annenin düzgün beslenmemesi sonucunda ortaya çıkan kansızlık yani demir eksikliğidir. Ayrıca kafeinin olumsuz etkilerinden biri de hamlelik döneminde demir emilimini %40’lara varan ölçülerde bozmaktadır. Kısacası bir anne adayının; demir ihtiyacını sağlamak amacıyla aldığı demir içeren gıda ve ilaçların sağlayacağı fayda, tüketilen kafein sebebiyle sağlanamamaktadır.

2.Çay, Çikolata Ve Asitli İçeceklerin Olumsuz Etkileri

Hamilelik döneminde sadece kahve içmeyerek kafeinden uzak duramazsınız. Kafein alımını sağlayan tek suçlu sanıldığının aksine tek kahve değildir. Günlük olarak alınan kafeinin ancak %20-40’ını kahve sağlamaktadır. Özelikle ülkemizde, çok fazla sayıda tüketilen çay,çikolata ve asitli içeceklerin içerisinde de kafein bulunmaktadır.

3.Yeşil Çay Da Masum Değil

Her derde deva olarak bilinen yeşil çayda hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken içeceklerdendir.Siyah çayda kafein olduğu için yeşil çay içen kişilerin bilmesi gereken bir konu vardır. Yeşil çayda azımsanmayacak kadar kafein içermektedir.Özellikle yeşil çay tüketimini artırdığınız taktirde kafein oranınızda artar.

İngiltere ve Amerika’da kadınların hamilelik planladıklarında ve hamileliklerinde günlük kafein alımını 300 mg altında tutmaları tavsiye edilmektedir.

Sonuç olarak kafein; hamilelik sürecinde bebekte gelişme geriliği yapan ve tüketim miktarının artırılmasıyla da bebekte görülen olumsuz etkiyi de artıran bir maddedir.Bundan dolayı hamilelik süresince kafeini azaltmalı hatta kullanılmamalıdır.

Günlük yaşamınızda tükettiğiniz mama kafin oranlarını bilmediğini içecek ve yiyecekler;

 • 1 fincan filtre kahve: 135-200 mg
 • 1 fincan espresso: 100 mg
 • 1 fincan cappuccino: 100 mg
 • 1 fincan türk kahvesi: 57 mg
 • 150 cc hazır kahve: 57 mg
 • 150 cc dekafeine kahve: 5 mg
 • 175 cc demleme çay: 20 – 110 mg
 • 330 cc buzlu çay: 70 mg
 • 200 cc hazır çay: 30 mg
 • 1 kutu kola: 30 – 56 mg
 • 1 kutu diyet kola: 38 – 45 mg
 • 1 kutu meşrubat : 50 mg civarı
 • 1 kutu meyveli gazoz: 0 mg
 • 1 bardak çay: 50 mg
 • 1teneke kutu ‘enerji’ verici içecek: 80 mg
 • 50 g ağırlığında çikolata: 50 mg
 • 100 gr sütlü çikolata: 20 mg

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>