Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLELİKTE ULTRASON ZARARLI MIDIR ?

HAMİLELİKTE ULTRASON ZARARLI MIDIR ?

HAMİLELİKTE ULTRASON ZARARLARI VAR MIDIR ?

Ultrason nedir ? Günümüz teknolojisinde tıp alanında birçok kadın doğumcu anne adayı ve bebeği bu ultrason aleti aracılığı ile takip etmelerine yardım eder.. Bebeğin her anını, kalp atışlarını, gelişimini, herhangi bir anormalliğinin olup olmadığını, cinsiyetini bu ultrason aleti aleti ile tespit etmektedir.Aynı zamanda bu aletin anne karnı ile temas ettiği anda  tüm sesleri ve bebeğin tüm oluşumunu, meydana gelen değişiklikleri an be an monitöre yansıtarak sonuç alan alete ultrasonografi denmektedir.

Ultrason sayesinde hamile  bayanlar an itibari ile kesin sonuç alınmakta bebeğin anne karnında düşük tehlikesi geçirdiği ise bu alet ile tespit edilip gerekli tedbirler alınarak anne ve bebeğin sağlığı için gerekli tedaviler uygulanmaktadır. Aynı zamanda sıra dış gebelik, mol gebelik, bebeğin gelişememesi ve boş bir kesenin oluşması, bebeğin anne karnında ölmesi gibi riskli durumların tespiti de bu alet yardımcı olmaktadır.Bunun gibi bir çok durumda anne ve bebeğin sağlığını korumak için ultrason kullanılmaktadır.

1970’den beri kullanılan ultrasonografi aletlerinde, iyonizer edilmemiş ve radyasyon kullanılmadığından anne ve bebek üzerinde herhangi bir risk oluşturmamaktadır.Bu kadar çok işleve sahip olan ultrasonografininyaşanan çok az sayıda riskleri görülmüş fakat tamamen bu risklerin ultrasonografidendir denilmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>