Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLELİKTE SIRT AĞRISI NASIL GEÇER

HAMİLELİKTE SIRT AĞRISI NASIL GEÇER

GEBELİKTE SIRT AĞRILARININ

SEBEBİ NEDİR ?

Hamilelik döneminde göğüs kafesinde ve sırtta yer alan omurların arasının açılması ve değişen anatomik yapısından dolayı oluşan ağrılar genelde hamilelikte bel ve sırtta çoğunlukla görülmektedir.Gebelik süresince değişen vücut yapınızdan dolayı ağrılar devam eder.Bu yüzdende hamilelikte sırt ağrılarını tamamen kesmek mümkün değildir. Fakat azaltarak daha dayanılır bir hal almasını sağlayabilirsiniz.Bunun için öncelikle doktorunuzla görüşüp egzersiz yapmanızda herhangi bir sakınca olup olmadığını öğrenin.Hamilelikteki sırt ağrıları da bel ağrıları gibi egzersiz yapılarak şiddeti azaltılarak kemik yapısındaki değişim yapılan egzersizlerdeki esnemelerle kolayca atlatılması ve daha kaliteli bir hamilelik geçirilmesi sağlanmış olur.

Sırt ağrısına genellikle nedeni  aynı pozisyonda devamlı oturmak ve  uzun süre ayakta durmaktan yerden beli bükerek eşya almak  veya yataktan birden kalkmak ya da yürüyüş sırasında topuklu ayakkabı giymekten ve yapmaktan kaçınmalısınız. Bu durumlarda belinizin ağrımasına sebep olabilir.Hamilelik döneminde uyurken de sırt üstü yatmak sırt ağrısına sebep olmaktadır.Sırt ağrılarınız için yapılacak egzersizler bağ dokularını geliştirici özellikte olmalıdır. Haftada 3 gün bu egzersizleri yapmaya özen göstermelidir. Hamilelik döneminde gevşeme egzersizleri özellikle tercih edilmeli yorucu ve nefes nefese bırakan egzersizlerden kaçınılmalıdır. Gevşeme egzersizleri hem vücudun bağ dokusunun gelişimine hem de ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır.

Sırt ve bel ağrılarınız azaltmak için yataktan yuvarlanarak kalkmanız, belinizin arkasına bir yastık koyarak sandalye de düz olarak oturmanız yürüyüşlerinizi hafif topuklu bir ayakkabı ile yapmanız size iyi gelecektir.Bunun yanı sıra sıvı tüketip devamlı tuvalete çıkmakta vücuttan toksinleri atarak bel ve sırt ağrılarınızın da hafiflemesine sağlayacaktır.Ayrıca enfeksiyon kapma riskinizin olmadığı sağlıklı bir havuzda ya da  temiz bir denizde yüzmekte sırt ağrılarınızı azaltacağı gibi düzgün bir sırt yapısına sahip olmanızı da sağlayacaktır.Ayrıca suda geçireceğiniz zaman sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>