Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLELİKTE NASIL GİYİNMELİ ?

HAMİLELİKTE NASIL GİYİNMELİ ?

1- Kumaş Seçimine Dikkat Edin

Hamile bayanlar doğal kumaşları kullanmayı tercih etmeliler. Yumurtlamanın meydana geldiği günden itibaren hamile olduğunuz zaman, vücudunuzun ısısı 0,5 ile 1 derece arasından daha sıcak olur. Hamilelik dönemi boyunca bu sıcaklık durumu da, sonuna kadar aynen devam eder. Bu nedenden dolayı, hava alan ve vücut ısısında herhangi bir problem meydana gelmesine sebep olmayacak kumaşlardan yapılan kıyafetleri tercih etmeliler. Pamuk, keten ya da yün gibi elyaflar doğal; viskon, polyester ve polyamid gibi maddeler ise, yapay kumaşlardır. Hamilelik döneminde vücut daha hassas bir şekil almaktadır.Bundan dolayı vücudunuzun kaşındıran ya da tahriş olmasına sebep olacak her türlü kumaş ve kıyafetten uzak durulmalıdır.

2- Kombin Yapın

Gardırobunuza yeni girecek olan elbiselerinizi en çok eşleşme durumuna dikkat edin. İngilizcede ”mix and match” olarak ifade edilen ve kıyafetlerin bir biri ile kombine olma ihtimalini gösteren kavrama dikkat edin. Çünkü, hamilelik kıyafet ürünleri yaklaşık olarak 6 ay süre ile giyilmektedir. Bu süre içinde en az sayıda kıyafet ile, en fazla kombinasyon oluşturmak sizin için  daha karlı olacaktır. Hamile bayan kıyafetleri dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de pahalıdır. Bunun için az kıyafetle çok konbin yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

3- Hamile Kıyafeti Almıyorsanız, Önü Daha Uzun Üstler Almaya Dikkat Edin

Eğer ki hamile kıyafeti alamıyorsanız önü uzun bluz,penye,tunik ya da gömlek gibi giyileri de kullanabilirsiniz. Göğüs altından itibaren bollaşan elbiseler ve tunikler, oldukça rahat ve günü kurtarıcı olmaktadırlar. Hamile kıyafetlerinin ön kısmı, genel olarak arka tarafından daha uzundur. Göbek büyümeye başladıkça, ön taraftan kilo alınır. Bu durumda, ön parçanın normalden biraz daha uzun olmasında yarar var..

4- Boya Göre Pantolon Seçimi

Hamilelik döneminde kıyafet seçimlerini boyunuza göre seçmelisiniz. Mesela boyunuz uzun ise, geniş kesimli veya bol paça pantolonlar; minyon tipli iseniz, bilekte biten kapri pantolonlar almayı tercih edin. Bol paça pantolonlar ile vücuda tam bir şekilde oturan üstler; dar pantolonlarla ise, bol tuniklerin kombine edilmesi daha şık ve rahat olmanıza yarar.

5- Doğumdan Sonra 9 Ay Daha Bu Kıyafetleri Giyebilirsiniz

Hamilelik dönemi boyunca aldığınız kilolardan dolayı doğum sonrası eski kıyafetlerinizin içine girmek zor olacaktır. Bunun için doğumdan sonra 9 aya kadar yine bu kıyafetleri giymelisiniz. Böylelikle hamile kıyafetlerinin bir bölümü, hamileliğin ardından bir süre daha giyinmek durumunda kalabilirsiniz. Fakat tecrübelerimiz, çok sayıda hamilenin doğumun ardından hamile kıyafetlerini bir daha giymeyi istemediklerini göstermektedir.

6- Likralı Seçimler

Hamilelik dönemi boyunca hem rahat hem de damar yollarınızı rahatsız etmeyecek yumuşak kumaşlar tercih etmelisiniz. Likralı kıyafetler hamilelik döneminde tercih edeceğiniz kumaşlardan olmalıdır. Likra, kumaşa esneyebilme özelliği katar. Fakat, likra uzunca bir süre ısıya maruz kaldığı zaman özelliğini kaybeder. Bu sebepten dolayı, kıyafetlerinizi sürekli arka arkaya giymeye özen gösterin. Likralı olmayan modellerin ise, genel olarak bol kesim olduğunu göreceksiniz.

7- Düz Tabanlı Ayakkabı Giyin

Hamilelik dönemi içerisinde ayaklarınızın rahat olmasını istiyorsanız ve yürüyüş ardından ağrı çekmek istemiyorsanız, düz tabanlı olan ayakkabılar tercih etmelisiniz. Genellikle hamilelik döneminde vücudun ağırlığını ayaklar çektiğinden ağrılar şimeler olabileceği için düz tabanlı ayakkabılar sizin için daha uygundur.Ve hamilelik dönemi süresince, ayağınızın normalden biraz daha fazla büyüdüğünü hissedeceksiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>