Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLELİKTE KANSIZLIK NASIL GİDERİLİR

HAMİLELİKTE KANSIZLIK NASIL GİDERİLİR

HAMİLELİKTE KANSIZLIĞIN NEDENİ NEDİR ?

Hamilelik kadınların vücudunu hem yıpratan hem de yenileyen bir süreç olarak nitelendirilir. Dokuz aylık gebelik dönemin de  kadınların hemen hemen bütün mineral depoları azalır ve bu durum dışarıdan çeşitli takviyeler alınmasını gerekir.Hamilelik döneminde görülen bu eksiklerden biride demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlık sorunudur. Kansızlık probleminin belirtileri  baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik olarak ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için hamilelik süresince bayanların demir ile desteklenmesi gerekir. Çünkü kansızlık probleminiz olmasa dahi bir süre sonra sorunlar yaşamanız çok olası bir durumdur.

Dışarıdan demir eksikliğinizin önüne geçebilirsiniz. Fakat kansızlık her zaman bebeğin sizden beslenmesinden dolayı da olmayabilir. Eksik veya düzensiz beslenmeniz sonucunda da kansızlık problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.Ayrıca beslenmenizde bir düzensizlik var ise bu bedeninizde ve bebeğinizde farklı sorunları da beraberinde getirebilir.. Bunun önüne geçmeniz için hamileliğiniz boyunca doktorunuzun size verdiği vitamin ve mineral desteklerini ihmal etmeyin.

Hamilelikte  kansızlığın tedavisi anne adayının demir depolarının demir desteği ile doldurulmasıyla sorun çözülür. Bunun için genellikle ağızdan alınan demir takviyeleri kansızlığa iyi gelecektir. Bunun yanı sıra demir yönünden zengin yiyecekler yemeniz de size faydalı olacaktır. Kansızlığınızın düzelmesi durumunda demir desteğini bir süre ara verebilirsiniz. Fakat düzenli olarak kontrol ve testlerinizi yaptırarak kansızlığınız kontrol altında olduğunu gözlemlemeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>