Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLELİKTE EL VE AYAKLARIN ŞİŞMESİ

HAMİLELİKTE EL VE AYAKLARIN ŞİŞMESİ

HAMİLELİKTE EL VE AYAKLARIN ŞİŞMESİ SEBEBİ NEDİR ?

Hamile bir bayanın vücudunda çok çeşitli değişiklikler gözlemlenebilir. Fakat her şeyde olduğu gibi hamilelikte de bazı bayan hamileliği çok rahat geçirirken bazısı daha çok bunalır. Hamilelik döneminde en çok şikayetler ise  vücutta çatlamalar, yorgunluk, bitkinlik, el ve ayak şişmesidir. Hamilelerde  el ve ayak şişmeleri daha çok ilerleyen aylarda problem olmaya başlar. Çünkü hamilelik süresince karın büyümeye başlar ve bacaklardaki ağırlık artar. Hamilelikte şişlikler genel olarak  en çok ayak ve bileklerde görülür. Hamilelik döneminde zamanla ayakkabılarınızı giyemez hale gelirsiniz hatta bazı bayanlar erkek ayakkabısından başka ayakkabı bulamayabilirler veya sadece terlikte giyebilirler.

Hamilelik döneminde el şişlerinde de yüzüklerinizi kullanamazsınız.Hamilelik sürecinde eller şişer ve elde bulunan yüzükler hem sıkar hem de anne adayını rahatsız eder.Hamilelik döneminde el şişleri aşırı olduğu zamanlarda ellerde karıncalanma ve his kaybı şikayeti oluşabilir. Bu bir tür hastalık olur ki adı Karpal Tünel Sendromudur. Genelde doğumdan sonra Karpal Sendromu kendiliğinden geçer.

Gebeliğin ilerleyen aylarında vücut daha fazla su tutar ve çeşitli yerlerde ödem başlangıcı oluşabilir. Hamile kalmadan önce kilosu bulunan bayanlarda ödem oluşumu daha fazladır.Bu yüzden hamilelik düşünen bayanlar kilolarına da dikkat etmelilerdir.

Ödem zayıf olan anne adaylarında diğerlerine nispeten daha azdır. Bunların dışında bacaklarda kızarıklık ya da ağrı varsa bu dolaşım bozukluğu geliştiğinin göstergesidir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışınız. Hamilelikte el ve ayak şişmemesi için ara ara ayaklarınızı uzatın ve dinlenin. Ayaklarınızı aşağı sarkıtmanız ayaklarınızın daha fazla şişmesini neden olacaktır.. Rahat hareket için bol ve vücudu sıkmayan giysiler tercih edin. Ödemlerinizin olmaması için tuzlu yiyecekler tüketmeyin. Tuz sizi hamileliğiniz boyunca rahatsız edecektir.Ayrıca yediğiniz besinlere önem gösterin.

Hamilelik boyunca fazla güneşten kaçının çünkü sıcak ödemi arttırır. Ödemlerinizin inmesi için fırsat buldukça yürüyüşe çıkın. Hamilelik boyunca gereğinden fazla ayakta kalmamaya çalışın. Akşamları otururken bacaklarınızı biraz yükseğe koyun ve öyle oturun. Ellerinizdeki şişlik için sinir topu benzeri bir şeyle pratik yapmanız size oldukça iyi gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>