Anasayfa » Sağlık » Gebelik » HAMİLELİKTE BESLENME NASIL OLMALI?

HAMİLELİKTE BESLENME NASIL OLMALI?

GEBELİK DÖNEMİ VE BESLENME

Hamilelik döneminde annenin yeterli ve dengeli beslenmesi doğacak bebeğin ve annenin sağlığı için oldukça önemlidir.

1

Doğacak bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi, annenin ihtiyaçlarının karşılanması ve besin ögesi depolarının korunması için enerji ve besin ögelerine ihtiyaç artmaktadır. Artan ihtiyacın karşılanamaması bebekte gelişim geriliği, erken ya da düşük ağırlıklı doğum, annede ise kansızlık, kemik erimesi ve diş kayıpları gibi oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Gebe kadının artan enerji gereksiniminin karşılaması gerekir

Doğacak bebeğin ve annenin gereksinimlerinin karşılanabilmesi ve besin ögesi depolarının korunabilmesi için gebe kadının enerji gereksinimi artar. Karbonhidratlar ise diyetteki en önemli enerji kaynağıdır. Gebelikte çoğalan enerji gereksiniminin karşılanabilmesi için diyetle alınan enerjinin yarısından çoğu karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Bu nedenle tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyveler gibi kompleks karbonhidrat içeren sağlıklı besinlerin düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
EN

Her gün olmak üzere en az 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketilmeli ve haftada 2 defa kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillere yemek listesinde yer verilmelidir. Posanın en iyi kaynakları olan bu besinlerin düzenli tüketilmesi gebelikte sıklıkla karşılaşılan kabızlık sorununun yaşanmasını da engelleyecektir.

Protein ihtiyacı hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanmalı

Büyümekte olan bebeğin vücut hücreleri ile anne vücudunda oluşan fizyolojik değişiklikler protein gereksinimini artırıyor. Artan ihtiyaçları karşılamak için gebe kadının diyetine protein bakımından zengin besinlerin eklenmesi önerilmektedir. Protein ihtiyacının büyük kısmının vücutta kullanılabilirliği daha yüksek olan hayvansal kaynaklı (yumurta, et, süt ve ürünleri) gıdalardan sağlanması öneriliyor.

Gebelikte B12 ve Folik Asit alımı önemli

Gebelikte artan enerji ihtiyacı ile vücutta enerji metabolizması için gerekli olan B grubu vitaminlere olan ihtiyaç da artmaktadır. Hamileliğin ilk haftalarında folik asidin yetersiz alınması durumunda bebeğin gelişimi olumsuz etkilemekte, bebekte kalıcı bozuklukların oluşmasına sebep olabilmektedir. Gebelik öncesinde ve gebelikte yeterli miktarda folik asit alımı hem bebek hem de anne sağlığı için son derece önemlidir.

B12

Folik asidin temin edileceği en iyi besinler: kuru baklagiller, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan B12 vitamininin eksikliği ise anemiye sebep olarak anne ve bebek sağlığını olumsuz etkilemektedir.

İyotla zenginleştirilen sofra tuzları kullanılmalı

Ülkemizde eksikliği en sık görülen ve bebekte zeka geriliğine sebep olan önemli bir diğer mineral de iyottur. Yeterli iyot tüketiminin sağlanabilmesi için iyotla zenginleştirilen sofra tuzlarının kullanılması çokça önerilir. Bu tuzların ışık görmeyecek ve nemlenmeyecek  şekilde saklanması ve yemeklere pişmeye yakın veya piştikten sonra eklenmesi iyot kaybını azaltacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>