Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLELİKTE ALKOL KULLANIMININ ZARARLARI

HAMİLELİKTE ALKOL KULLANIMININ ZARARLARI

HAMİLELİKTE ALKOL KULLANIMI

Alkol normal zamanda abartılmadan ve ölçülü bir şekilde tüketildiğinde sağlık için çok ciddi tehlikeler barındırmıyor. Fakat  hamilelik döneminde bu durum tam tersi bir hal alıyor.Hamilelik döneminde hem anne hem de bebek için en tehlikeli maddelerden birisi alkol kullanımı oluyor. Hamilelik dönemi boyunca anne bedeninin bebekle bir olması ve bu sebebiyle tüketilen alkol maddesinin bebeğe de geçme riski artıyor.Ayrıca  annenin kendi fizyolojisinin normalden farklı işlemesi nedeniyle alkolün kesinlikle tüketilmemesi gerektiği uzmanlar tarafından söyleniyor.

Alkol kullanan anne adaylarının bebeklerinde ciddi sağlık problemleriyle karşılaşıldığını, hatta düşüklerle karşılaşma oranının da oldukça yüksek olduğunu yapılan araştırmalar ve istatistikler ile ispatlanmıştır.  Hamilelik döneminde kullanılan alkol bebeğinizin gelişimini tert yönde etkiliyor ve hatta ölümü ile sonuçlanabiliyor.  Bu sağlık sorunları arasında doğuştan fizyolojik bozukluklar veya zihin engeline sebep olan pek çok sorun yer almaktadır. Çünkü bebeğin henüz alkol gibi bir maddeye herhangi bir direnci olmaması ve daha gelişme sürecinde olması, onun bedeninde onarılamaz problemlerin ortaya çıkmasına neden olmakta.

Hamilelik döneminde alkol kullanımı sadece bebeğe değil hamile anneye de zarar verebilen bir madde halini alıyor. Annenin vücudunun artık alkolü eskisi gibi tolere edememesi ve bebeğin yüküyle uğraşması ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra ise sorunlu doğumlar ve ölüm vakalarının ortaya çıkması da alkolün hamilelikteki zararlarının birer işaretidir.Hamilelikte alkol alan annelerin çocuklarının da alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarına yatkınlıklarının arttığı son yıllarda dillendirilen bir gerçek. Henüz anne rahmindeyken uyuşturucu maddelerle karşılaşan bebek, ilerleyen yıllarda bu maddelere karşı daha yatkın olabiliyor ve bu nedenle bilhassa ergenlik döneminde ciddi zararlı maddelerle savaşma dönemi geçirilebiliyor.

 

Bundan dolayı HAMİLELİK SÜRESİNCE VE BEBEK SÜTTEN KESİLENE KADAR ANNE ADAYLARININ VE ANNELERİN ALKOL KULLANMAMASI GEREKMEKTEDİR !!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>