Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLELİK DÖNEMİNDE HORMONLAR NASIL DEĞİŞİR ?

HAMİLELİK DÖNEMİNDE HORMONLAR NASIL DEĞİŞİR ?

HAMİLELİK DÖNEMİNDE HANGİ HORMON NE YAPIYOR ??

Gebelik döneminde birçok hormonun kandaki seviyesinde değişimler meydana geliyor. Fakat bazı hormonlar var ki sadece bu döneme özgü olarak ortaya çıkıyor. En çok sorulan sorulardan biri olan ” hamilelik döneminde hormonlar nasıl değişir” sorusuna hangi hormon ne yaptığını öğrendiğiniz zaman anlayacaksınız. İşte hamilelik döneminde hormonlar ne yapıyor?

HCG:

Hamilelik hormonu olarak da bilinen HCG hormonu gebeliğin habercisi ve annenin vücudunda salgılanan ilk hormondur.Bu hormon sayesinde evde yapılan testlerde ya da hastanede yapılan testlerde pozitif çıkarak hamile olduğunuzun anlaşılmasını sağlar.HCG hormonu iki günde bir iki katına çıkarak çok hızlı bir şekilde artıyor ve ve ortalama 8-10’uncu haftalarda en yüksek düzeye erişiyor. Bu haftalarda annelerde ise mide bulantısı artıyor. Tam olarak bilinmese de annelerde oluşan bulantılara bu hormonun sebep olduğu düşünülmektedir. HCG hormonunun birinci görevi; yumurtalığı uyararak östrojen ve özellikle progesteron üretimini artırmak

Progesteron:

HCG’nin uyarması ile yumurtalıklarda 8. haftanın sonrasında bebeğin plasentasında üretiliyor.Bu hormonun asıl amacı rahmi gevşetmektir. Ters bir armut şeklinde, kulak kıkırdağı sertliğinde ve 80 gram ağırlığındaki ana rahmi, progesteron sayesinde içine 8-10 kilogramlık bir bebeğin bile sığabileceği macun kıvamına dönüşüyor.Bunun sayesinde anneler bebeklerini rahatlıkla taşıya bilirler.Bu hormonun sebep olduğu olumsuz durumlar ise anne adaylarında kabızlık, gaz problemleri, el ve ayaklarda şişme, denge sorunları, bel ağrıları gibi sorunların sebebi yine bu hormondur. Fakat bu hormonun iyi bir yanı da şudur ki leğen kemiklerinizin gevşemesini sağlayarak normal doğumu kolaylaştırıyor olmasıdır.

HPl:

Bu hormon ise anne adayların aşermesine ve iştahının açılmasını sağlar. Özellikle makarna, pilav, hamur işleri.. Aslında bunları siz değil vücudunuzun ürettiği HPL hormonu yüzünden istiyorsunuz. HPL hormonun görevi ise anne kanındaki yağ ve amino asit düzeylerini artırıyor; bebeğe yapı taşı ve enerji sağlıyor. Ayrıca HPL hormonu bebeğinizin damar gelişiminde de rol oynuyor.

Östrojen:

Bu hormon hem bebeğin beslenmesi için annenin memelerini büyüterek süt kanallarının genişlemesi ve emzirmeye hazır hale gelmesini sağlar hem de annenin cildinde meydana gelen gerginlik, kelebek şeklinde yüz kızarmasına, çil gibi lekelerin oluşmasını da bu hormon sağlar. Bu hormonda HCG  hormonunun uyarması ile ilk gebeliğin erken dönemlerinde yumurtalıktan, yedinci haftadan sonra da plasentadan üretiliyor.

Oksitosin:

Bu hormon beyindeki hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur.Bu hormonun yararı ise doğum sırasında zirveye yükselerek rahmi kasarak doğumun gerçekleşmesini sağlıyor. Ayrıca doğum sonrası kanamanın olmasını önlüyor ve üretilen sütün kanallardan meme başına itilmesine yardımcı oluyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>