Anasayfa » Anne&Çocuk » HAMİLELİK DEPRESYONU NASIL GEÇER ?
HAMİLELİK DEPRESYONU NASIL GEÇER ?

HAMİLELİK DEPRESYONU NASIL GEÇER ?

HAMİLELİK DEPRESYONU

Hamilelik depresyonu ne yazık ki gebelik içerisindeki bayanların yaklaşık olarak üçte birinde görülen psikolojik problemler arasında yer alıyor. Hamilelik depresyonunun ortaya çıkma sebeplerini incelediğimizde ise hem vücudun kimyasında olan değişimler hem de gelecek kayısı büyük önem taşır. Doğumun nasıl olacağını,çocuğun bakımı ve geleceğinin düşünülmesi,ailenin maddi ve manevi durumu gibi kaygılarda anne adaylarının psikolojik olarak zorlanmasına sebep oluyor.

hamilelik depresyonu 3Hamilelik depresyonu nasıl atlatabilirim, sorusunu soran bayanların sayısı gün geçtikçe daha da artıyor.Tabi ki de  bu sorunları düşünmek ve kaygılanmak doğal bir durumdur. Fakat bu durum kontrol edilemez bir hale geldiği taktirde hem annenin hem de bebeğin sağlığı risk altına girmesi muhtemeldir. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar gebelik döneminde kullanılamayacağından dolayı tedavinin de biraz daha zorlaştırmaktadır. Anne adayı kendini keyifsiz ve olumsuz düşünceler içerisinde hissediyorsa, kendine zara verme düşüncesi aklından geçiyorsa,uyku düzensizliği yaşıyorsa, eşiyle sık sık tartışıyorsa ve iştahsızlık gibi belirtiler varsa depresyon konusunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hamilelik depresyonu karşısında en etkili tedavi yöntemleri arasında elbette uzman psikologlarla birlikte çalışmak bulunmaktadır. Problemlerinizin üstesinden gelebileceğiniz konusunda sizle terapiler düzenleyecek olan doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeli ve hem kediniz hem de bebeğinizin sağlığını düşünmelisiniz. Bunun yanı sıra balık ürünleri tüketerek mutluluk hormonu salgınızı artırabilirsiniz. Günün bir iki saatini güneş ışığını görerek duygularınızı aktive edilmesini sağlar. Diğer bir tedavi olarak akapuntur tekniklerinden de faydalanarak alternatif tıbbın çarelerinden faydalanabilirsiniz. Ancak şu unutulmamalıdır herhangi bir tedavi ya da ilaç kullanmadan mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz ve gebeliğinizi olumsuz yönde etkilemediğinden emin olmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>