Anasayfa » Sağlık » GÜNEŞ YANIKLARI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM

GÜNEŞ YANIKLARI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM

GÜNEŞ YANIKLARI

Yazın gelmesiyle birlikte fazla sıcaklıklar sorun oluyor.Özellikle yaz tatile çıkan deniz kenarında güzel vakit geçirmek isterken geçirecekleri güzel vakitler güneş yanıkları ile zehir olabiliyor. Öğlen 12.00 ve 14.00 arasında güneş ışınlarının daha dik gelmesi ile insan vücudunda kızarıklar ve güneş yanıklarına sebep olabiliyor. Bundan dolayı tatile gidenlerin veya  gün içerisinde dışarı çıkan kişilerin dikkatli olmaları gerekmektedir.Güneş kremi kullanmak bir çözümdür.Fakat yukarda da dediğimiz gibi güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda ayrı önemler alınmalı veya dışarıya çıkılmamalıdır.

GÜNEŞ YANIKLARINA PRATİK ÇÖZÜMLER :

Aloe Vera : Saf aloe vera ya da aloe vera içeren, sprey,  jel ya da kremler güneş yanıkları için pratik çözüm olabiliyor.

Soğutulmuş Salatalık : Güneş yanıkları için buzdolabında soğutulmuş salatalığı soyun. Salatalıkları püre haline getirebilir veya dilimleyerek de kullanabilirsiniz. Arkasından güneş yanıklarınızın üzerine koyun ya da sürün. Acınız bir anda hafifleyecektir.

Avokado : Bir avokadoyu alın ve ikiye bölün içini çıkartın ve ezin, bir yemek kaşığı zeytin yağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yanıkların üstüne sürün ve bir saat kadar bekleyin. Sürdüğünüz avokado  karardıktan sonra yıkayın.

Yoğurt : Yoğurt herkesin bildiği eskiden beri kullanılan bir ilaçtır .Süt proteinleri, güneşten yanmış derinizin derinliklerine kadar iner ve ona nem ve esneklik verir. Cildinizi rahatlatır, serinletir. Ayrıca,yoğurda  aloe vera ya da salatalıkla da karıştırıp krem haline getirerek de sürebilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Siyah Veya Yeşil Çay : Koyu bir çay demleyin, soğumaya bırakın. Arkasından çayı süzerek geride kalan  yapraklarını güneş yanıklarının üzerine koyun ve kurumalarını için bekleyin. Gün içinde bu işlemi bir kaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>