Anasayfa » Güzellik » Cilt ve Vücut Bakımı » GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLARI NASIL ÖNLENİR?

GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLARI NASIL ÖNLENİR?

GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLARI NASIL ÖNLENİR?

Gözler ruhun anahtarı! Birinin yorgun, üzgün ya da mutlu olduğunu gözlerinin ifadesinden hemen anlayabiliyoruz. Ne yazık ki gözlerimiz yaşlanmanın belirtilerinden ilk nasibini alan bölgedir aynı zamanda…Neden yaşlanmanın ilk belirtilerini göz çevresinde görüyoruz?Göz çevresi derisi geçen zamanın ve yorgunluğun izlerini hemen gösteriyor. Göz çevresindeki deri vücudumuzun diğer bölgelerinden çok daha ince ve hassas. Göz çevresi sürekli kırışma, göz açıp kapama, gözleri sıkıca yumma, kaşlarımızı çatma gibi tekrarlayan mekanik hareketlere maruz kalıyor. Gençken cildimiz taze kolajen ve elastin dokusu sebebiyle elastik bir yüzey gibi hemen kendini toparlıyor ve eski haline dönüyor. Yaş ilerledikçe kolajen ve elastin çabucak üretilemiyor ve göz çevresinde elastikiyet kaybı başlıyor. Sürekli yaptığımız göz çevresi hareketleri de geçen zamanla etkisini gösterip ince çizgiler, kırışıklıklar, kaz ayakları veya sarkma olarak belirebiliyor. Cildin elastikiyetini kaybetmesi gözlerimizi yorgun ve olması gereken zamandan önce yaşlanmış gösteriyor.

Göz çevresinin genç ve güzel görünümünü sürdiürmek için ne yapabiliriz?

1- Güneş gözlüğü kullanın.

Güneşin UVA ve UVB ışınları cildimizi daha hızlı yaşlandırıyor. Artık hepimiz biliyoruz ki güneş dostumuz değil, hatta düşmanmız. Ayrıca güneşli havalarda gözlerimizi daha fazla kısıyoruz. Tekrarlanan göz kısma ve kaş çatma hareketleri kırışıklık ve kaz ayaklarının oluşma süresini kısaltıyor. Güneş ve bu tekrarlayan hareketler ciltteki elastine zarar veriyor. Hassas göz çevresi derisini güneşin zararlı etkilerinden korumak için UVA ve UVB ışınlarını bloklayan güneş gözlüğü kullanın. Güneş gözlüğünüzün göz çevresinizi tamamen kapatmasına, gözün altından kaş kemiğine kadar göz çevrenizi çevrelemesine dikkat edin. Mutlaka yıl süresince güneş kremi kullanın.

2- Kolajen desteği verin.

Kolajen adlı madde göz çevresinin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Yaşlandıkça ciltteki kolajen üretiminin yavaşlaması sebebiyle cilt canlılığını ve sıkılığını kaybeder. Derideki kolajen dokusunu desteklemek ve korumak için ilk olarak iyi bir güneş koruyucu krem kullanın. Göz kreminizde kolajeni destekleyecek antioksidanların (C vitamini, Niasinamid ya da B3 vitamini) ve yaşlanma karşıtı aktif içeriklerin bulunmasına (peptidler gibi) dikkat edin.

3- Nemlendirin.

Hem içten ve hem de dıştan cildinizin nemini destekleyin. Bol su içerek vücudunuzun su dengesini koruyarak cildi içeriden destekleyin. Göz kreminizde su tutma özelliği bulunan hyaluronik asit gibi nemlendirici ajanların ve bitki kökenli nemlendiricilerin, cildinize uygun iyi yağların bulunmasına dikkat edin. Koyu halkalara karşı cilt aydınlatıcı özellikli kojik asit, C vitamini, arbutin, meyankökü (licorice) ekstresi ya da alfa lipoik asit gibi maddeleri içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

4- Bakıma ara vermeyin.

Disiplin ve sabır, taze ve genç görünen göz çevresine kavuşmamızdaki önemli etkenler. Göz kreminizi gece ve günduz uygulamayı unutmayın. Makyajinızı yatmadan önce mutlaka temizleyin. Uykunuzu yeterince almanız, cilt ve gözlerinizin kendilerini yenilemeleri için fazlasıyla önemli. Mümkün olduğunca bol şekerli ve karbohidratlı besinlerden uzak durun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>