Anasayfa » Kadınca » Evlilik ve Düğün Hazırlıkları » GELİN ADAYLARINA ÖNEMLİ UYARILAR!

GELİN ADAYLARINA ÖNEMLİ UYARILAR!

Söz nişan derken, o hengamede anlaşılmaz düğün gününün ne ara kapıya dayandığı. Çeyiz hazırlığı; mobilya ve beyaz eşyaların tamamlanması; oturulacak evin badana-boyası, dekorasyonu; gelinlik, kına kostümü ve ayakkabı seçimi, düğün yeri ve konseptinin kararlaştırılması, balayı rezarvasyonu derken beyniniz kafanızı koşarak terkedecek noktaya gelir. Bir de bu saydıklarıma eklenecek ufak ama her gelin için önemli ayrıntıları da eklersek vay halinize. İşte tam bu noktada saydığımız evrelerin tümünü başarıyla atlatmış birinden tavsiye almanız işinizi kolaylaştırabilir diye düşündük. Tüm bu karmaşık hazırlık evresini kusursuz atlatmak istiyorsanız tavsiyelerimize kulak verin…

düğün hazırlığı

ÇEYİZ, MOBİLYA VE BAYAZEŞYA

Her şeyden önce bir plan yapmalı ve bu plan doğrultusunda hareket etmelisiniz. İlk olarak evinizin tarzına ve odalarınızın ana rengine karar vermelisiniz. Örneğin mobilyalarınız spor olacaksa alacağınız aksesuarların da spor olması gerekir ya da aldığınız eşyaların kombinini göz önünde bulundurarak hayalinizdeki tasarıma uygun renkler seçmeniz doğru olur. Alacağınız her eşyayı nerde ve nasıl kullanacağınızı düşünmeniz gerekir. Çeyiz hazırlığı yaparken gördüğünüz her şeyi almak istemeniz çok normal. Ama alışverişinizi bir program doğrultusunda yapmanız gerekir. Ev aksesuarlarını mobilyalarınıza karar verdikten sonra almanızı tavsiye ederiz. Böylelikle hem mobilyalarınıza en uygun seçimi yapmış olursunuz, hem de gerksiz harcama yapmaktan kurtulursunuz.
Mobilya ve beyaz eşya firmaları belirli dönemlerde indirime girer. Özellikle sonbahar ve kış aylarında beğendiğiniz mobilya ve beyazeşyaları çok daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.
KINA GECESİ
Düğüne doğru geri sayım başladığı an gelin adayları bu özel günde artık abiye yerine kaftan ve bindallı giyerek sultanlara benzemek istiyorlar. Tasarımcıların kapısını çalıyorlar. Altın işlemeli veya lase boncuk işlemeli birbirinden güzel kültürümüzü gösteren kaftanları tercih ediyorlar. Kına gecelerinin olmazsa olmazı haline gelen bindallıyı kendi zevkinize göre özel diktirebileceğiniz gibi, kiralamanızda mümkün. Eğer kiralamayı düşünüyorsanız, bindallınızı 50 tl ile 300 tl arasında temin edebilirsiniz.
GELİNLİK VE AYAKKABI
Yıllardır hayalini kurduğunuz gelinliği giymenin vakti geldi. Peki bütün gözlerin üzerinizde olduğu o an nasıl bir gelinlik size eşlik edecek, karar vermesi çok zor değil mi?
Aslında vücudunuzu tanıyor ve ne istediğinizi biliyorsanız bu o kadarda zor değil. Vücudumu tanımakla ne ilgisi var diyorsanız size şöyle açıklayayım:
Örneğin, kısa boylu ve balık etli bir bayansanız balık kesim ve prenses model gelinlikler yerine A kesim bir gelinlik modeli sizi daha zayıf gösterecektir. Eğer çok zayıfsanız ve küçük kalçalara sahipseniz siz de balık kesim gelinlikleri tercih etmemelisiniz. Onun yerine prenses yada A kesim gelinlikleri seçmeniz gerekir. Gelinlik seçiminizde boyunuzdan kilonuza, omuz genişliğinizden göğüs ölçülerinize kadar vücudunuzun tamamını göz gönünde bulundurarak size en yakışan modeli seçebilirsiniz.
Modeli seçtiniz diyelim, şimdi gelelim işin ekonomik boyutuna. Gelinliğinizi ekim ayının başından aralık ayının sonuna kadar olan süre içerisinde almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu aylarda gelinlik firmaları yoğun olmadığı ve düğün sezonu bittiği için, gelinlikler neredeyse yarı fiyatına düşüyor.

gelinlik ayakkabısı

Gelinliklerde olduğu gibi gelinlik ayakkabılarını da kış sezonunda çok daha ucuza temin etmeniz mümkün. Arıca iki adet ayakkabı almanızı tavsiye ederiz. Düğününüzde gelinliğin ağırlığıyla birlikte ince topuklu ayakkabılarınızın işkenceye dönüşeceği düşünülürse, ince topuklu gelinlik ayakkabısının yanına alacağınız kalın platform topuklu rahat bir ayak ayakkabıyla düğününüzün ilerleyen saatlerinde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

DÜĞÜN İÇİN MEKAN SEÇİMİ
Düğününüz için en uygun mekan hayallerinizin bütçenizle kesiştiği yerdir. Mekan fiyatları tarihe ve misafirlerinize sunulmasını istediğiniz ikramlara göre değişiklilik göstermektedir. Ancak tüm ekonomik koşullara ramen akıllıca yapılacak bir tarih seçimiyle ve erken rezervasyonla uygun fiyata, güzel bir mekanda düğününüzü gerçeklertirmeniz mümkün. Örneğin mekanların hafta içi rezervasyonları hafta sonuna göre daha ucuza geliyor.

 

BÜŞRA İLASLAN BOZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>