Anasayfa » Güzellik » Cilt ve Vücut Bakımı » FAZLA BANYO CİLDE ZARARLI

FAZLA BANYO CİLDE ZARARLI

RASTAFARYANLARIN BİR BİLDİĞİ VARMIŞ

Çoğumuz her sabah ve akşam duşa giriyor, haftada en az bir gün şöyle köpük köpük küvet keyfi yapmadan duramıyoruz. Hele yaz gelince günde birkaç defa yıkanmadan rahat edemiyoruz. Fakat temiz olayım, mis gibi kokayım derken sağlığınızı bozmamak için dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bunların başında da ne yazık ki her gün yıkanmamak geliyor.

DERİ KURULUĞU
Pek çok uzman, her gün yıkanmanın cilde zarar verdiği konusunda hemfikir. Şampuanlar, duş jelleri hatta sabunlar, bitkisel oldukları yönünde ne kadar reklam yapılırsa yapılsın, kimyasal temizleyicilerdir. Deterjan türevi olan bu temizleyiciler cilt kuruluğuna ve saçların cansızlaşmasına sebep oluyor. Banyo yapmanın, suyun altında kalmanın cildi nemlendireceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak gerçek tam tersi. Her gün duş almak, cildinizin nemsiz kalmasına yol açıyor. Sıcak su buharlaşırken, derinizin kendi iç nemini de beraberinde götürüyor. Ayrıca yıkanmak için kullandığımız sularda kireç başta olmak üzere pek çok madde de bulunuyor. Teniniz kuruduğunda bu maddeler geride kalıyor ve cildinizi tahriş edip kurutuyor, egzema gibi pek çok deri hastalığına neden oluyor.

KIRIŞIKLIKLAR ARTIYOR
Cildimiz, kendi nemini, deri altındaki bezlerin salgısıyla sağlayabiliyor. Bu bezlerin ürettiği ince yağ ve nem tabakası, cilt sağlığı için önemli. Banyo yaparak bu doğal örtüyü ortadan kaldırıyor ve cildinizi savunmasız bırakmış oluyorsunuz. Bu da cildinizin çatlamasına, tahriş olmasına ve sonuçta çok daha erken kırışmasına sebep oluyor. Ayrıca bu doğal örtünün ortadan kalkması, mantar ve çeşitli bakteriler cildinize daha kolay yerleşmesine imkan vererek ciddi deri hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

SAÇ DÖKÜLMESİ
Sık yıkanmak saçlarınız için de oldukça zararlı. Her gün yıkanan saçlarda kepek gibi deri problemleri daha sık ortaya çıkıyor. Saçlarınız cansızlaşıyor, daha çok dökülüyor.

2222

SUYUN SICAKLIĞI ÖNEMLİ
Kaynar suyla yıkanmayı seviyor olabilirsiniz. Fakat sıcak su, hem cildi tahriş ediyor hem de saç köklerinizi öldürerek saçlarınızın dökülmesine neden oluyor.

EL TEMİZLİĞİNİ DE ABARTMAYIN
Cildinize zarar veren sadece banyo ve sıcak su değil elbette. Ellerinizi çok sık yıkamanız, temizlemekten ziyade, derinin doğal koruma örtüsünü bozarak, bakterileri içeri buyur etmeniz anlamına geliyor.

OBSESİF KOMPULSİF
Adı kulağa çok havalı gelse de bu hastalık oldukça tehlikeli. Bazı insanlar her yere peçeteyle dokunur, ellerini günde on defa, adeta çitileyerek yıkar, sebze ve meyvelerini çamaşır suyuyla temizler. Bu tür abartı hareketler hiçbir şekilde temizlik sağlamadığı gibi, kimyasallarla aşırı temas ve bedenin doğal bakteri yapısının ortadan kalkması sonucu hastalıklara karşı direnci düşürür. Bedeniniz pislikle nasıl baş edeceğini biliyor, kimyasallara o kadar da ihtiyacınız yok.

BUNLARA DİKKAT EDİN
Elbette yıkanmayıp leş gibi gezecek değilsiniz. Ancak bunlara dikkat ederek cildinizin daha az zarar görmesini sağlayabilirsiniz.

Vücut sıcaklığında suyla yıkanın. Kaynar su kadar keyifli olmayacağı kesin ancak suyun sıcaklığını üşümeyeceğiniz kadar düşürmeniz gerekiyor. Böylece kuruma sırasında su kaybını en aza indirmiş olursunuz.

Uzun süre su altında ya da köpükler içinde küvette kalmaktan kaçının. Banyonuz ne kadar uzun sürerse şampuanların ve şebeke suyunun cildinize vereceği zarar da o kadar artacaktır. Özellikle kış aylarında olabildiğince çabuk yıkanıp çıkmanız gerekiyor.

Şampuan ve sabun seçiminde dikkatli olun. Kullandığınız ürünün hangi kimyasalları içerdiğini öğrenin. İnsan derisiyle aynı ph’ta olmayan hiçbir ürünü kullanmayın. Uzmanlar, “simbet” ürünlerin kullanılmasını öneriyor. Simbet ürünler derinin doğal örtüsünü daha az bozacak şekilde üretiliyorlar. Ürünlerin simbet olup olmadığı üzerlerinde yazıyor, kutuların markasını okduğunuz kadar arkasını da okuyun.

Her gün banyo yapmayın. En azından saçınızı her gün yıkamayın. Mevsime göre günde bir defadan fazla yıkanmak şart olabiliyor elbette ama üç günde bir ya da ancak gerçekten çok terledikten sonra yıkanarak cildinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Sıcak havalarda serinlemek için suyu derinizin üzerinden nüfuz ettirmeye çalışmak yerine, içmeyi tercih edin. Bol bol serin içecekler tüketin.

 

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>