Anasayfa » İlişkiler&Cinsellik » Evlilik Hayatı » EVLİLİKTE YAPILAN HATALAR

EVLİLİKTE YAPILAN HATALAR

EŞİNİN KİŞİLİĞİ HAKKINDA ELEŞTİRİDE BULUNMA

Eşinizi küçük düşürecek, onur kırıcı sözleriniz sevginizi zedeler. “Sen hep böylesin, hep beceriksizsin.” gibi suçlamalar, sitemkar veya hakaret içeren “Hep kendi bildiğini okudun. Beni dinlemedin.” gibi sözler suçlayıcı eleştirilerdir.nisa9723467

 

İŞİ YOKUŞA SÜRMEK

Günün birinde eşlerden biri olumsuz bir davranışından, başka birinin tavsiyesi üzerine vazgeçmiş olabilir. Diğer eşin, “Onca yıldır sana söyledim; ama sen beni dinlemedin, başkası deyince daha mı kıymetli oluyor?” şeklinde konuşmalara yönelmemesi gerekir.

2345679765

GEÇMİŞİ UNUTMAMAK

Evliliğiniz boyunca eşinizin hatıraları olmuş olabilir. Kavgalar, tartışmalar, atışmalar,unutulan önemli günler, yapılan yanlış davranışlar mutlaka vardır. Evliliğiniz boyunca bu kötü hatıraların eşler tarafından tekrarlanarak ortaya konulması ilişkileri zedeler.

98746

 

GENELLEMEDE BULUNMAK

Eşinizi bir kalıba sokup, onu kötü bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. “Ben senin için değiştim, sen benim için hiçbir şeyden vazgeçmedin. Çok bencilsin…” gibi sözler evliliği yıpratır.

klj6789

 

EŞİNİN AKLINI OKUMAYA ÇALIŞMAK

Eşler arasında diyalog tek taraflı olmaya başladığında çiftler birbirlerine mesafe koymaya başlarlar. Sürekli sürtüşmeler, kavgalar, atışmalar artık kadın ve erkeği kendi dünyasına iter. İki birey de kendi dünyasında eşiyle konuşmaya çalışır. Kafalarındaki kurgu zaman zaman birbirlerinin hareketlerine dair yorumlar üretmelerine sebep olur.

hkl

 

KENDİNİ SÜREKLİ HAKLI GÖRMEK

Hatalar ve yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklanmasına rağmen bir tarafın ısrarla kendini haklı görmesi evlilikleri çıkmaza sürükler.

84746hdj

 

SES TONUNUZU DÜŞÜRMEDEN VE KARŞI TARAFI  DİNLEMEDEN KONUŞMAK

İletişimdeki en önemli nokta konuşan insanı sonuna kadar dinlemek, çok gerekliyse uygun şekilde aralara girmektir. Dinlemek, anlamak ve sonra kendinizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemekten geçiyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>