Anasayfa » İlişkiler&Cinsellik » Evlilik Hayatı » EVLİLİKTE HUZUR KAÇIRAN HATALAR NELERDİR ?

EVLİLİKTE HUZUR KAÇIRAN HATALAR NELERDİR ?

EVLİLİKTE YAPILMAMASI GEREKEN HATALAR NELERDİR ?

EŞİNİZİN  KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE BULUNMANIZ

Evlilikte yapılan en büyük hatalardan birisidir eşinizin kişiliğini küçük görmeniz.Eşinizin kişiliğini küçük düşürücü, onur kırıcı sözler sarf etmek sevginizi zedelersiniz.Suçlayarak ya da küçültücü sözler kullanarak eşinizin huyunu düzeltemezisiniz.Bunun yerine tatlı söz kullanarak ve kendi sıkıntılarını belirterek konuşmanız ilişkiniz için daha iyi olacaktır.

İŞİ YOKUŞA SÜRME

Günün birinde eşlerden birinde olumlu bir değişiklik olmuştur veya gittikleri doktor dinlenilmiş ve kişi olumsuz bir davranışından vazgeçmiştir. Diğer eşin, “On yıldır sana söyledim; ama beni dinlemedin, başkası deyince daha mı kıymetli oluyor?” şeklinde konuşmalar yapmaması gerekir.

GEÇMİŞİ HER KAVGADA HATIRLATMA

Evlilik hayatı boyunca insanların olumsuz hatıraları olmuştur.Hiç kimse kusursuz olamıyor maalesef.Fakat her kavga,tartışma,unutulan özel bir gün ya da ufak bir olayda bu hayatı tekrardan eşinizin yüzüne vurmak ilişkinizi zedeler.

GENELLEMEDE BULUNMA

Herhangi bir tartışmada eşinize bir kalıp biçerek o kalıba sokan ifadeler kullanmak eşinizi kırar ve bu evliliğiniz için kötü bir davranıştır.

KENDİNİ HEP HAKLI GÖRME

Evliliği bir çıkmazın içine hapis eden bir diğer hata ise herhangi bir hatada bir tarafın hep kendini haklı görmesidir. Zeytinyağı gibi hep üste çıkamaya çalışması da evliliği zedeler. Haklı ya da haksızın kim olduğu değil ortadaki sorun nasıl çözülür bunun için konuşulması daha mantılıdır.

KONUŞURKEN SÖZLERİN KESİLMESİ VE SES TONUNU YÜKSELTMESİ

Toplum olarak yapılan en büyük yanlışlardan birisi ise iletişim sırasında karşı taraf konuşurken sözün kesilmesi ve ses  tonunu yükseltmesidir.İletişimde en önemli husus konuşan insanı sonuna kadar dinlemek, çok gerekliyse aralara girmektir. Dinlemek, anlamak ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>