Anasayfa » Kadınca » El İşleri ve Örgü » EVDE SAÇ BANDI NASIL YAPILIR

EVDE SAÇ BANDI NASIL YAPILIR

Bayanlar yaptıkları kombinlerde küçük aksesuarlarını hazır olarak bulamayabilir. İşte böyle olunca iş başa düşer. İstediğimiz renk ve modellerde kumaşlar ile kendi aksesuarlarımızı kendimiz yaparız.İşte bu günde sizlerle saç bandı nasıl yapacağımızı göstereceğim.

tsörtten saç bandıTişörtten Saç Bandı

Gerekli Malzemeler: Eski bir tişört, ve makas gerekli malzemelerdir.

Yapım Aşaması: Eski tişörtümüzü düz bir zemin üzerine koyuyoruz  ve alt bölümündeki dikiş yerini kesiyoruz.. Aşağıdan yukarıya doğru bir karış ölçerek tişörtten bir karış genişliğinde dairesel parçayı keserek çıkartıyoruz. Çıkardığımız bu  parçayı iki elimize geçirerek bir kez döndürüyoruz ve şekil sekize benzeyecek şekilde düzeltiyoruz . Döndürdükten sonra bir elimizdeki parçayı diğer elimizin arasından geçirerek birleştirelim. Saç bandımız takılmaya hazır durumda.

 

kurdela-sac-bandi-2 Örgü  Saç Bandı

Gerekli Malzemeler: Seçtiğimiz rente ip, şiş ve gerisi sizin marifetiniz.

Yapım Aşaması; Kendi zevkinize göre saç bandını  seçtiğiniz ip ile çeşitli örgü modelleri kullanarak örebilirsiniz.İlk önce ipimizin kalınlığına göre şişimizi seçiyoruz. Mezura ile baş çevremizi ölçerek öreceğimiz saç bandının uzunluğu belirleyelim. Genişlik için de 15-20 ilmek yeterli olur.Fakat her baş ölçüsü aynı olmayabilir.Bunun için ölçerek iş yapmanız daha iyi olur. Örme işlemi bittikten sonra ipimizi koparıp iki ucunu dikiyoruz. Bandın üzerine çeşitli süslemeler de yapabiliriz.Bu tamamen sizi kalmıştır. Örneğin; boncuklar, pullar, tüller ve renkli ipler ile dikerek şekiller verebilirsiniz.

 kurdalelei taçKurdele Saç bandı

Gerekli Malzemeler: Evde kullanılmayan kurdeleler varsa kullanmaya uygundur.

Yapım Aşaması: Kurdeleli saç bandı için evde kullanılmayan kurdeleleri kullanarak değerlendirmek çok kolaydır. Kurdelenin iki ucundan tutalım ve başımızın üzerine düğüm atalım. Attığımız düğümden sonra fiyonk şeklini verelim. Çok basit ama görünüşü çok hoş olan bir uygulamadır.

 

 

kalpli-sac-bandi-yapimi-326x235Kalpli Saç Bandı

Gerekli Malzemeler: Kırmızı keçe, mavi kurdele, renkli simler yeterli olacaktır.

Yapım Aşaması:Kalpli saç bandı için keçelerin üstüne üç adet kalp çizelim ve keselim. Kestiğimiz kalplerin ortasına daire çizelim ve keselim. Kalplerin üzerini isteğimize göre simlerle süsleyelim. Süsleme işlemi bittikten sonra mavi kurdelemizi kalplerin ortasından geçirelim ve kalplerin tam ortada kalmalarını sağlayalım. Kurdeleyi başımıza göre ayarlayarak keselim. Saç bandı hazır.

Ellerinize sağlık. Artık istediğiniz gibi aksesuarlara sahipsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>