Anasayfa » Anne&Çocuk » EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI
EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

Anne sütü bebek için önemli olduğu kadar anne içinde önemlidir. Anne sütü sayesinde bebek beslenir ve bağışıklık sistemi kuvvetlenir.Annenin emzirmesi ise onun vücudu için faydalıdır. Bebeğin en fazla ihtiyacı olduğu bu aylar anne adayları içinde zor ve stresli aylardır. Çünkü artan kilolar ve değişen psikoloji anne adaylarına zor zamanlar yaşatabilir.Emzirmenin anneye olan faydalarına kısaca söylemek gerekirse; anne ile bebek arasındaki bağın oluşmasını sağlar, anneyi meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltır, doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır, annenin psikolojik olarak rahatlamasına yardımcı olur, hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesine yardımcı olur..

Emzirmenin Anneye Yararı

1.Annenin Hamilelik Döneminde Aldığı Kiloları Vermesine Yardımcı Olur

Annelerin salgıladığı sütteki enerjinin büyük bir payını kendi yediği gıdalardan karşılar. Emziren sağlıklı bir anne günde yaklaşık 800 ml süt salgılar.Bu sütteki enerji yani kalori ihtiyacına ek olarak 750 kalori almaları gerekmektedir. 750 kalorinin 500kalorisi annenin yediği besinlerden karşılanırken 250 kalorisi ise hamilelik döneminde depolanan yağlardan sağlanır. Bu da annenin fazla yağlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
2.Emziren Annenin İyileşme Sürecini Hızlandırır

Emzirmenin anneye en belirgin faydası ise rahim kasılmalarını düzenlemesidir. Emzirme sırasında vücudun salgıladığı oksitosin hormonu kan dolaşımı ile birlikte rahme oluşarak kasılmalara neden olur.Bu sayede annenin kanaması azalır.Kasılma oluşurken adet sancısına benzer bir ağrı hissedilir. Doğum sonrasında bazı anne adaylarında kansızlığa bağlı olarak halsizlik, çarpıntı ve çabuk yorulma gibi durumlar emziren annelerde daha hafif görülür.

3.Emzirmek, Annenin Psikolojik Olarak Rahatlamasını Yardımcı Olur
Sağlıklı bir bebek için bebeğin ilk 6 ay emzirilmesi gerekmektedir. Annenin bebeğini emzirmesi anne bebek arasındaki iletişimi ve duygusal bağın oluşmasını sağlar. Annenin düzenli emzirmesi süt yapımını kolaylaştırır ve böylece annelerde göğüs ağrıları azalır. Ayrıca annenin bebeği benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır.

4.Emzirmek, Meme Ve Yumurtalık Kanseri Riskini Düşürür

Emzirmek annenin meme kanserine yakalanma riskini büyük oranla düşürür. Çünkü emzirme sürecinde östrojen seviyesi ile meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen bir takım moleküler değişiklikler, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirir. Diğer bir kanser türü olan yumurtalık kanserine de büyük oranla olma riskini düşürür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>