Anasayfa » Anne&Çocuk » EMZİRMEDE NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR

EMZİRMEDE NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR

EMZİRMENİN TEMEL 6 KURALI

Yeni anneler emzirmenin önemini çok iyi bilseler bile emzirmede önemli olan kurlara bazen dikkat etmezler ya da bunları bilmezler. Bu yazımızda emzirmede nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayacağız.

  • İlk olarak bebeğinizi onun sevdiği tarafa alın ve bebeğinizi boylu boyunca sarın.
  • Serbest elinizle bebeğinizi göğsünüze doğru yöneltin. Göğüs ucunuzla alt dudağına dokunun ve bebeğinizin ağzını geniş açması için bekleyin
  • Ağzı geniş açılır açılmaz bebeğinizi hızlı bir şekilde göğsünüze götürün, bebeğinizin meme başınız ve etrafındaki koyu kısmın büyük bölümünü de aldığından emin olun.
  • Bebeğinizin emdiği göğsünüzü serbest kalan elinizin iki parmağı ile göğsünüzü kavrayın ve bebeğinizin nefes alması ve rahat emmesi için göğsünüzü eliniz ile kontrol altına alın.
  • Bebeğiniz emerken ağzının genişçe açık olduğunu ve iki dudağının dışa doğru açıldığını ya da göğsünüz üzerine kapandığını fark edeceksiniz.
  • Bebeğiniz normal bir şekilde tatmin olduğunda duracak ve göğsünüzü bırakacaktır. Eğer bebeğinizin göğsünüzü bırakmasını isterseniz, bebeğinizin emmesini durdurmak için temiz küçük parmağınızı ağzının kenarına yerleştirin. Ya da burnunu hafifçe sıktırınız.

emzirme pozisyonları

NOT: Sütünüzü artırmak için , bebeğinizi sık aralarla emdirin. Emziren anneler her zaman sutyen giymelidirler. Sutyen bol ve pamuklu kumaştan yapılmış olması sizin için daha rahat olur.Unutmayın ki ilk 6 ay boyunca bebeğinizi anne beslemelisiniz. 6. aydan sonra ise anne sütüne yine devam etmeli fakat ek gıdalar da almalısınız. Başka bir dikkat etmeniz gereken husus ise emzirirken yediklerinize dikkat etmelisiniz. Sizin her yediğiniz süt yolu ile bebeğinize geçmektedir. Yediğiniz yapay besinler bebeğinizde gaz sancısı ya da başka bir rahatsızlık olarak çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>