Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » DÜNYACA ÜNLÜ ”TÜRK” KADINLARI

DÜNYACA ÜNLÜ ”TÜRK” KADINLARI

DÜYACA ÜN KAZANMIŞ TÜRK KADINLARI

İDİL BİRET
En geniş repertuar sahip

1

İdil Biret dünyaca ünlü bir Türk piyanist. Beş yaşındayken duyduğu her parçayı anında ve eksiksiz olarak piyanoya aktarabiliyordu. Üstün yeteneği nedeniyle TBMM’nin kendi adına çıkardığı özel yasadan yararlanarak, yedi yaşında Fransa’ya gitti. 16 yaşında dünya sahnelerinde boy göstermeye başladı. Olağanüstü bir hafıza, mükemmel bir teknik ve yorumlama gücüne sahip olarak nitelendirilen Biret, dünyanın en geniş repertuarlı piyanisti unvanına sahip.

1971 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ ilan edildi. Biret’in ‘Lili Boulanger Memorial’, ‘Harriet Cohen/Dinu Lipatti Altın Madalyası’, Polonya hükümeti ‘Kültür Liyakat Nişanı’, İtalyan hükümeti ‘Adelaide Ristori Nişanı’ ve Fransa hükümeti ‘Chevalier de L’Ordre de Mérite Nişanı’ bulunuyor.

AZRA AKIN
Dünyanın en güzel kızı

2

Azra Akın dünya güzellik kraliçesi. 2002’de Miss World Dünya Güzellik Yarışması’nda dünya güzeli seçildi. Bu ünvanı 1932’de Keriman Halis’in ardından Türkiye’ye ikinci defa getiren kişi oldu. İki televizyon dizisi ve bir sinema filminde rol aldı.

SUNA KAN
Kemanın virtüözü

suna-kan12

Suna Kan dokuz yaşında çıktığı ilk konserinde, Mozart ve Viotti’nin konçertolarını orkestra eşliğinde çaldı. 1948 yılında TBMM’nin çıkardığı ‘Harika Çocuklar Yasası’ ile müzik öğrenimi görmek üzere Fransa’ya gitti. 1952 yılında okulu birincilikle bitirdi. 1954’te Cenevre ve Viotti yarışmalarında birincilik kazandı.

Her kıtanın büyük kentlerinde konser ve resitaller verdi. Ünlü şeflerin orkestralarında çaldı. Bach’tan Bartok’a uzanan geniş repertuarında, Türk bestecilerin eserlerine de yer verdi. 1971’de devlet sanatçılığına seçildi. 1977 yılında TRT Ankara Oda Orkestrası’nın kuruluşuna ön ayak oldu. Orkestranın solistliğini ve başkemancılığını yaptı.

SERTAB ERENER
Eurovision gururumuz

sertap-erener12

Sertap Erener İstanbul Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Sezen Aksu’nun vokalisti olarak profesyonelliğe adım attı. 2003 yılında Letonya’nın başkenti Riga’da yapılan 48. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına yarıştı. ‘Every Way That I Can’ adlı şarkısıyla 167 puan alarak birinci oldu. ‘Every Way That I Can’, 2005’te 50 yılın Eurovision birincileri arasında en iyi dokuzuncu şarkı olarak seçildi.

Yedi albümü ve bunlardan derlenmiş üç çalışması bulunuyor. Erener, ayrıca ‘Painted On Water’ projesi üzerinde çalışıyor. Proje, enstrümantal olmak üzere 14 türkünün çok sesli armoniye uyarlanarak Sertab Erener tarafından İngilizce sözlerle okunmasından oluşuyor.

SERRA YILMAZ
Herkesin sevgilisi

serra-yilmaz12

Serra Yılmaz sanat hayatına İstanbul Şehir Tiyatroları’nda başladı. Sinemaya ‘Şekerpare’ filmiyle merhaba dedi. Yönetmen Ferzan Özpetek’in filmlerinin vazgeçilmez yardımcı kadın oyuncusu olan Yılmaz, İtalyan ve dünya sinemasında tanınan ünlü bir sanatçı. Ne var ki bu başarısı Papa 16’ncı Benedict’in ziyaretinde çeviri yaptığı esnada, Başbakan Erdoğan’ın, Yılmaz’dan, “O tiyatrocu kadın” diyerek söz etmesine engel olmadı! Fransa’nın Palmes Académiques nişanıyla şövalyelik unvanına ve İtalya’nın Ordine della Stella della Solidarieta nişanına sahip.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>