Anasayfa » Güzellik » DUDAKTAKİ UÇUK NASIL GEÇER?

DUDAKTAKİ UÇUK NASIL GEÇER?

Bayanların nefret ettikleri bir sorun olan dudaklardaki uçuk  tatsız bir derttir. Dudağın kenarında bir kaşıntı ile başlar, sonra ufak bir yara belirir ve  yaranın içi su ile dolu olur. Ayrıca dudaktaki uçuklar acır, sızlar, yemek yedirmez, konuşmayı zorlar, gülmek güçleşir ve birde uçuk dudakların şekli bozarak kötü bir görünüm oluşturur. Uçukların sebebi, “herpes simplex” virüsüdür. Bu virüs yerleştiği vücuttan kolay kolay ayrılmaz. Faaliyete geçmek için direncinizin düşmesini bekler. Bu virüs  zayıf taraflarımızın bir aynası gibidir; Uykusuzluk, heyecan, sevinç, kırıklık, soğuk algınlığı, sıcak, rüzgar, adet öncesindeki hormonsal dalgalanmaları, özellikle güneş gibi pek çok neden, uçukların geri gelmesine yol açabilir.

Dudaktaki uçuk nasıl tedavi edilir ?

Lysine:

Genel olarak uçuğun en etkin tedavisi “Lysine” adı verilen bir amino asittir. Lysine’i hem hap hem de krem şeklinde bulabilir ve kullanabilirsiniz.Dudak uçuklarında tavsiye edilen doz, uçuk iyileşinceye kadar günde 3 defa 1000 mg. alınmasıdır.Daha sonra da koruyucu olarak günde 500 mg. Lysine almaya devam edilir. Dudak uçuğu için alacağınız bu hapları aç karnına almanız gerekir. Bu ilacı asla süt ile birlikte kullanmamalısınız.  Lysine uzun süreli kullanımda uçukların yeniden çıkmasını önler. Ama tabi ki önce doktorunuza danışmalısınız.

▪Antiviral Kremler:

Dudaktaki uçuğun çıkmasını önlemez fakat  daha çabuk iyileşmesini yardımcı olur  ve yayılmasını engeller.

▪Melisa Kremi:

Bu kremi dudaktaki uçuğun ilk belirtilerini fark edince hemen sürdüğünüz taktirde iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Günde 2-4 kez uygulana bilirsiniz.

▪Melisa Çayı:

Dudağınızdaki uçuk için melisa çayı iyi gelecektir. Yoğun bir melisa çayı hazırlamak için; 2-3 tatlı kaşığı melisayı kaynamış suda 15 dakika bekletin, sonra soğumaya bırakın. Bir kulak temizleme pamuğu ile günde birkaç kez uçuğun üzerine sürdüğünüz taktirde dudağınızdaki uçuk kısa sürede iyileşecektir.

Buz Tedavisi

Günde birkaç kere, uçuğunuzun üzerine buz koyun ve birkaç dakika tutun. Bu uygulama uçuğun acısını azaltır ve daha çabuk kurumasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>