Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında “domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüs salgını sebebiyle 8 gün arayla 21 kişi hayatını kaybetti.
Daha önceki yıllarda yaşanan domuz gribi salgını son zamanlarda tekrardan ülkemizde konuşulmaya başlandı. Domuz gribi şüphesiyle çok sayıda kişi hastanelere başvurmakta. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: ‘ Domuz gribi altında farklı sağlık sorunları olsa bile H1N1 virüsü teşhisi konarak ölen hasta sayısı bugün itibariyle 33 oldu.’
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2 gün önce yaptığı açıklamada domuz gribi sebebiyle bugüne kadar 30 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Yapılan yeni açıklama ile birlikte ölen hasta sayısının 33 olduğu söylendi.

DomuzgribiDomuz gribinin belirtileri nelerdir?
Uzmanlar halk arasında ‘Domuz Gribi’ olarak bilinen H1N1’in belirtileri arasında baş ağrısı, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, burun akıntısı, öksürük, solunum güçlüğü, kusma, ishal ve yüksek ateş şikayetlerinin olduğunu söylüyor. Uzmanlar 38 dereceyi aşan yüksek ateşli hastalarda bu belirtilerden bir tanesinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurmaları gerektiğini belirtiyor.

Domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşıcı mıdır?
Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.

Domuz gribi (A/H1N1) nasıl bulaşmaktadır?
Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

 

EMRE CEYLAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>