Anasayfa » Anne&Çocuk » DOĞURGANLIK NEDEN AZALIR ?

DOĞURGANLIK NEDEN AZALIR ?

DOĞURGANLIĞI AZALTAN DURUMLAR NELERDİR ?

Zamanın ilerlemesi ile insan doğasında varolan doğurganlığın, günümüz zamanından  geçmişe göre biraz daha düşüşe geçtiği görülüyor. Günümüzde yapay besinlerden tutun da hava kirliliği ve diğer faktörlere  kadar pek çok neden doğurganlığın azalmasına sebep oluyor .

Doğurganlık üzerinde yüksek oranda etkisi olan en önemli nedenlerde bir tanesi de günlük stresler ve psikolojik durum olduğu biliniyor. Günümüz kadınlarından hem iş güç nedeniyle gerilen kadınlar hem de evde çok fazla işle uğraşan kadınlar bu  gibi ek zorluklar sebebiyle her gün daha fazla kadın yüksek strese maruz kalıyor ve genel ruhsal durumda bozulmalar ortaya çıkıyor. Stres ve ruhsal bunalımların yumurtlama düzeni üzerindeki negatif etkisi ise hamile kalmayı daha da zorlaştırıyor. Bundan dolayı  doğurganlığını arttırmak isteyen kadınların stresten uzak durmaları, gerekiyorsa profesyonel psikolojik destek almaları gerekiyor.

Doğurganlığın sadece kadın tarafına bağlı bir durum olmadığı unutulmamalıdır. Bu sorun erkekten de kaynaklana biliyor.Erkeklerin doğurganlığı da çocuk yapabilme kapasitesini belirleyenler arasında. Sigara içen, uykusuz kalan, kötü beslenen, kilolu ya da çok zayıf erkeklerin sperm kaliteleri ve adetlerinde yüksek düşüşlerin yaşandığı tespit edilmiştir. Bu sebeple çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin her ikisinin de yaşam tarzına dikkat ederek doğurganlığını arttırması gerekiyor.

Ayrıca kadınlardaki diyet takıntısı da doğurganlığı azaltabilir. Sağlıksız ve hızlı zayıflamayı öngören bu diyetler maalesef kadınların adet ve yumurtlama düzeni üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.Vücudun alması gereken besinleri alamadığı taktirde maalesef çocuk yapabilmek için gereken fiziksel altyapıyı da hazırlamakta zorlanıyor ve karşılığında doğurganlıkta azalma meydana geliyor.Elbette üreme sistemine ait pek çok rahatsızlık ve hastalığın da doğurganlık üzerinde büyük etkisi var

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>