Anasayfa » Anne&Çocuk » DOĞUM SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

DOĞUM SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LOHUSALIK DÖNEMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Doğumdan sonraki 3-4 günlük bir süre boyunca pıhtılı kanamanız olacaktır. Daha sonra kanama miktarı azalacak geçen günler ile birlikte rengi açılarak yerini sarı-beyaz renkte bir akıntıya bırakacaktır. Bu akıntı ise hemen hemen lohusalığın sonuna kadar devam sürecektir.

uhygfvu87
Doğumdan sonras dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekilde özetlenebilir:

• Rahim Masajı: Karnınıza bastırdığınızda rahminizi hissedebilirsiniz. Doğumda göbek hizasında olan rahminizhergün 1-2 cm kadar küçülür ve 2. haftada ele gelmez olur. İlk günlerde daha sık olmak üzere günde 8-10 kez rahim tepesine biraz kuvvetlice yapacağınız 20-30 sn süreli ovma hareketi rahminizin küçülmesini hızlandırır. Bu sayede hem kanamanız az olur hem de enfeksiyon gelişme riski bertaraf edilmiş olur. Bu masajlar esnasında bir miktar ağrı hissedebilirsiniz ve siz masaj yaptıkça rahminizin sertleştiğini hissedersiniz.

• Doğum Sonrası Ağrı: Doğum ve sezeryan sonrasında dönem dönem ağrı hissedebilirsiniz. Çok şiddetli olmadığı sürece size reçete edilen ağrı kesicilerden günde 3-4 kez alabilirsiniz. Doğum sonrası dikiş yerlerinizdeki ağrı özellikle oturduğunuz zamanlarda sizi rahatsız ediyorsa reçetedeki kremi dikiş kenarlarına sürebilirsiniz. Sezeryan sonrasında ise birkaç hafta boyunca dikiş köşelerinin biraz daha üst kısmında ağrı hissedebilirsiniz.

Doğum Sonrası Ateş ve Terleme: Doğum sonrasında hafif ateşiniz olabilir. Ayrıca bol terleme ve sık sık idrara gitme ile vücudunuzda biriken suyu atarsınız. Eğer 38 ° C üzerinde ateşiniz olursa önce göğüslerinizi yoklayın. Göğüslerde süt birikmesi (göğüslerin aşırı sert ve hassas olması ile anlaşılır) ateşe neden olabilir. Böyle bir durumda göğüslerinizi yumuşayıncaya kadar tirle (meme pompası) yardımı ve masajla boşaltın. 1 saat sonra ateş halen yüksek ise önemli bir duruma işaret ediyor olabilir.

•Doğum Sonrası Yara Yerlerinin Bakımı: Normal doğumlarda yapılan dikişlerin iyileşmesinde iki hususa dikkat etmelisiniz. Temizlik ve kuruluk. Size reçete edilen tentürdiyot benzeri sıvıyı 1 lt. Pet şişe su ile karıştınız ve daima ağzı kapalı bir şekilde muhafaza ediniz. Her tuvaletten sonra temiz bir pamuğu bu su ile bolca ıslatarak genital bölgenizi önden arkaya doğru silin ve pamuğu atın. Bu uygulamaya bir hafta – 10 gün devam edin. Sık sık pet değiştirerek genital bölgenin temiz ve kuru kalmasını sağlayın.

Sezeryan sonrasında ise günde bir kez temiz bir pamuk yardımıyla bu solüsyonla yara yerini silin (solüsyonu sulandırmadan). Bir haftalık uygulama yeterli olacaktır.

•Doğum Sonrası Beslenme: Lohusalık döneminde beslenme gebelikteki gibidir. Bol sıvı almayı ihmal etmeyin. Gaz yapıcı gıdaları yemeyin. Ayrıca doğumla birlikte oluşan kanamanın getireceği eksikliği gidermek ve sütünüzün kalitesini artırmak bakımından demir-vitamin haplarınıza en az 3 ay kadar daha devam etmelisiniz.

•Doğum Sonrası Hareket: İster sezaryenle isterseniz normal yolla doğum yapın eve gittiğinizde kendinizi yatağa bağlamaktan kaçının. Şüphesiz istirahat edeceksiniz ama uzun süre yatmanın damarlarda pıhtı oluşması gibibir takım riskleri de beraberinde getireceğini hatırınızda tutun. Kendinizi ne kadar çabuk yataktan kurtarırsanız o kadar çabuk iyileşirsiniz. Normal doğumdan bir hafta sonrasından itibaren hafif egzersizlere başlayın ve özellikle karın kaslarınızı, kalça ve sırt kaslarınız kuvvetlendirici egzersizler yapın.

Sezaryen sonrası 6 ay boyunca dikişlerinizi zorlayıcı hareketlerden ve ağır eşyaları (su dolu kova ağır valiz koltuk gibi) kaldırmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca ilk birkaç hafta boyunca öksürürken doğrulurken ellerinizle dikişlerinizi destekleyin (Ama kolay kolay açılmayacak kadar sağlam olduğunu da bilin).

Doğum Sonrası Banyo: Normal doğumdan sonra eve gittiğinizde sezeryan sonrasında ise 7. günde banyo yapabilirsiniz. Tüm lohusalık dönemi boyunca banyonuzu ayakta duş şeklinde yapın ve küvete ve havuza girmeyin.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki: Lohusalık bir iyileşme dönemidir. Bu sebeple, lohusalığın sonuna kadar ilişki sakıncalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>