Anasayfa » Anne&Çocuk » DOĞUM SANCISI AZALTILABİLİR Mİ ?
DOĞUM SANCISI AZALTILABİLİR Mİ ?

DOĞUM SANCISI AZALTILABİLİR Mİ ?

DOĞUM SANCISINI AZALTMANIN

YOLU NEDİR ?

Hamilelik döneminin en korkutucu evresi doğum anıdır. Çünkü doğum sancı annelerin fazlasıyla acı çekmesine neden olur. Özellikle de  ilk doğum yapacak  olan anne adayları doğum sancısı korkusu yüzünden strese girebilir, hatta depresyona girme olasılıkları da yüksektir. Fakat yapılan araştırmalara göre anne adayların doğum zamanında vücudunda yüksek seviyede bulunan D vitamini doğum sancılarının azalmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.

ABD ‘de yapılan bir araştırmaya göre D vitamini düzeyi yüksek kadınlarda doğum esnasında daha az ağrı kesici verildiği gözlemlendi. ABD’ de bilim adamlarının yaptığı bir teste doğum zamanı gelmiş katılımcılardan alınan kan örnekleri ile vücutlarındaki D vitamini ölçümü saptanmıştır.Doğumdan sonra ise anne adaylarına verilen ağrı kesici miktarlarıyla doğumdan önce alınan kanlarındaki D vitamini oranı karşılaştırılmış. Sonuç olarak kanında D vitamini yüksek olan anne adaylarına daha az ağrı kesici verildiği sonucuna varılmıştır. Fakat kadınlarda D vitamini oranı hamilelikle düştüğü belirlenmiştir. Bu yüzden anne adaylarının vücutlarında bulunan D vitamini oranının düşmesine engelleyerek doğum ağrılarını azaltabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>