Anasayfa » Sağlık » Diyet » DİYETTE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

DİYETTE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

DİYETİNİZ İŞE YARAMIYORSA NEDENİ BUNLARDAN BİRİ OLABİLİR

Her gün yeni bir diyet duyuyorsunuz, internetten, arkadaşınızdan, televizyondan… Denilen her şeyi yapmanız işe yaramıyorsa belki de denilen her şeyi yapmamalısınız. Her diyete kulak vermeyin, bu doğru bilinen yanlışları öğrenin.

VERDİĞİM KİLOYU GERİ ALIRIM KORKUSU

Moralinizi yükseltecek bir maddeyle başlayalım. Ne şekilde vermiş olursanız olun verdiğiniz kiloları daha sonra geri alacaksınız diye bir inanış var ya, o yalan. Doğru şekilde verilen kilo gittiği yerde kalır, geri gelmez. İstediğiniz kiloya ulaştıktan sonraki ilk, ikinci ve altıncı ay tekrar kilo almak için risklidir. Bu aylarda dikkat ettiğiniz, gerekirse diyetinize küçük bir geri dönüş yaptığınız takdirde verdiğiniz kiloları geri almazsınız.

SU İÇMEK

Su, hayat kaynağı olarak zaten en önemli gıda. İçindeki mineraller ile toksikleri bedenden atmanın yegane aracı. Günde 2 litre su içmek gerçekten de faydalı. Fakat su içmek kilo verdirmez, o kadar da mucize bir sıvı değil.

3 BEYAZ EFSANESİ

Bu kadar her şeyde bulunan, bu kadar temel olan gıdaların tamamen kesilmesi gerektiğini söylemek zaten en başta mantığa aykırı geliyor. Unu da, şekeri de, tuzu da tüketmelisiniz, bedeninizin ihtiyacı var. Fakat, diyet yapıyor iseniz, tamamen kesmektense belli bir sınırlamaya gidebilirsiniz. Örneğin şeker ihtiyacınızı bal, pekmez, fındık ezmesi gibi gıdalardan karşılayın. Tuzu günde 5 gramdan fazla kullanmayın. Unlu yiyecekleri tamamen kesmek de kesinlikle kilo aldıracak bir hatadır. Karbonhidrat, yani kısaca ekmek, bedeninizin birincil enerji kaynağıdır. Eksikliğinde kaslarınız karbonhidrata dönüştürülerek gıda olarak tüketilir. Yani ekmeği tamamen kestiğinizde kilo vermekten ziyade kendi kendinizi yemeye başlıyorsunuz. Nihayetinde zayıflar mısınız? Eh, evet ama kas kaybı asla “zayıflama” değildir, unutmayın, yağlarınızı yakmanız gerekiyordu.

GECE YEMEK YEMEK ŞİŞMANLATIR DİYORLAR

Desinler. Yalan. Öğünlerinizi düzenli aralıklarla yiyor ve spor yapıyorsanız bedeniniz geceyi gündüzü pek takmıyor, yağları her saat yakabiliyor. Hava karardıktan sonra yemek yemek diyet günahlarından değil anlayacağınız. Tabii, gecenin 4’ünde akşamdan kalma kızartmayı ekmek arasına döşemek bu anlattığıma dahil değil, o bambaşka ve evet kilo aldırır.

SİGARAYI BIRAKMALI MI?

Sigaranın metabolizmayı hızlandırdığı, iştahı kestiği; bırakılması durumunda ise tam tersi etkilerin ortaya çıkarak kilo alımına neden olacağı yaygın bir inanış. Aslında yanlış da değil. Gerçekten de sigarayı bırakırsanız kilo alırsınız. Fakat beslenmenize dikkat eder ve haftada 150 dakika egzersiz yaparsanız sigarayı kilo almadan bırakabilirsiniz. Tabi egzersizin süresi ve niteliği tiryakiliğinize ve sigara içerkenki kilonuza göre değişecektir.

SPORU AÇ KARNINA YAPMAK

Tok karnı yapılan spora göre daha fazla kilo verdirir, evet, ama yağlardan değil kaslardan kaybedersiniz o aradaki farkı. Yani gerçek bir zayıflama sağlamaz aç karnına spor yapmak. Spordan bir saat önce normal bir öğün yemek en uygunu.

PROTEİN DİYETLERİ

Protein diyetlerinin hızlı kilo verdirdiği doğru fakat orta vadede dahi ciddi yan etkiler ortaya çıktığından tercih edilesi bir yöntem olmamalı. Yüksek proteinle beslenmek kandaki kolesterolü, ürik asidi artırır ve insülin direnci gelişmesini neden olur. Protein ağırlıklı beslenmek şeker krizi yaşamanıza neden olacağından zaten kısa sürede diyeti bozup tatlıya, abur cubura saldıracaksınız. Hiç bulaşmayın bu diyetlere, daha kolay ve sağlıklı olanları var.

LAHANA, BROKOLİ, PIRASA ÜÇLÜSÜ

Bu üç sebze başta olmak üzere kükürt içerikli bitkisel gıdalar bedeninizdeki toksiklerin atılmasını sağladığı gibi kansere karşı da korumayı artırır. Ne var ki bu sebzeler iddia edildiği gibi metabolizmayı hızlandırmaz, dolayısla da zayıflatmaz. Zaten, brokoli hariç, tatları da pek kötü, gerçekten zayıflatsa bile çekilir mi bunların diyeti kuzum? Diyeti iyice itici bir hale sokmaya gerek yok.

MAYDANOZ SUYU

Hemen yukarıdaki maddeyle benzer bir yanlış bilgidir maydanozun kilo verdirdiği de. Maydanoz, bol C vitamini içerdiği için idrar söktürür. Yani verdirdiği kilo yağ değil bildiğiniz sudur. Külliyen yalan.

DÜZENSİZ BESLENME

“Az yersem az kilo alırım” kulağa çok mantıklı geliyor olabilir fakat kazın ayağı öyle değil. Eğer kendinizi ölümüne aç bırakmıyorsanız, yapmayın zaten öyle şeyler, öğün atlamak, düzensiz aralıklarla yemek ve ihtiyacınızdan az beslenmek kilo almanıza neden olur. Günde bir öğün yiyerek bedeninize yediğiniz o bir öğünün tamımını yağ olarak depolamasını tembihlemiş olursunuz. Bedenimiz 4 saatten sonra yeni bir gıda alınmadığında, bünyedeki tüm gıdayı yağa çevirerek açlığa karşı önlem almaya başkar. Evrimsel hayatta kalma mekanizması işte. Haliyle 4 saatte bir en azından ara öğün yenmesi tavsiye edilir. 3 ana öğününüzü ihmal etmeyin ve aralarına 2 ara öğün koyun.

DÜZENSİZ UYKU

Tıpkı düzensiz beslenme gibi düzensiz uykunun zayıflattığı çok yaygın bir yanılgı. Düzensiz uyuduğunuz bir dönemde zayıfladıysanız muhtemelen aynı dönemde yaptığınız başka bir şey yüzünden olmuştur. Zira düzensiz ve yetersiz uyku yemek yeme isteğini artırıyor. Stress ve uyku sırasında atılacak toksik maddelerin atılamaması kilo aldırıyor. Günde 5-8 saat arası uyunmalı ve gece uykusunun yerini de başka bir saatteki uyku tutmaz.

Neler uyduruluyor şu zayıflatan gıdalarla ilgili, insan hayret ediyor gerçekten. Elma sikersi zayıflatmaz. Yemek borunuzu tahriş eder, mide asidinizi artırır, bu işin ucu rüflüye kadar gider. Ayrıca midenin asitliğinin artmasını beyniniz açlık olarak algılayacak ve iştahınız artacaktır. Yapmayın, etmeyin.

İLAÇLARLA ZAYIFLAMA

Eğer bizim sayfamızda Google reklamları olsaydı, hemen sağda büyük ihtimalle bir zayıflatma hapı reklamı görecektiniz. Göremiyorsunuz çünkü biz öyle reklamlar almayız. Almayız çünkü yanlış yönlendiriyorlar insanları. Şişmanlığın her seviyesi haplarla tedavi edilecek bir hastalık değildir. Eğer hastalık seviyesine gelmişse de hapları internetten, televizyondan değil doktorunuzdan edinmelisiniz. Ayrıca haplarla verilen kilolar, doktor kontrolünde de değilseniz, hapı bıraktığınız gibi geri gelecektir.

DETOKS DİYETLERİ

Sosyal medyada reklamcılık olayını biraz yanlış anlayan firmalar son dönemde gözümüze gözümüze sokuyor detoks diyetini. Öyle bir anlatılıyor ki sanki bedeniniz kendisini nasıl arındıracağını, toksikleri falan nasıl atacağını hiç bilmiyor. Hayır, eğer bir sağlık sorununuz yoksa tıkır tıkır işleyen doğal bir detoksifikasyon mekanizmanız var ve bunu detoks diyetleriyle desteklemenize hiç ihtiyaç yok, düzenli beslenseniz yeter. Detoks diyeti sırasında kısa sürede verilen kilolar yağdan değil kaslardan gider, bu da, tahmin edebileceğiniz gibi, epey bir sağlıksız. Mide bulantısı, sinirlilik, haslsizlik de cabası. Uzak durun.

SAUNADA KİLO VERİLİR Mİ?

Verilmez. Saunada kaybettiğiniz ancak su olur. Sıcak hava zayıflamaya bir fayda sağlamaz. Soğuk, kilo vermede daha etkilidir.

HERKESİN METABOZLİMASI FARKLIDIR

Bizim anlattıklarımız da dahil genellemelere dayanan önerilerin hepsini uygulamaya kalkmayın. Uzman bir diyetisyene gidip testlerinizi yaptırın. Kendinize en uygun beslenme yöntemini öğrenin ve onu uygulayın. Kilo vermenin birincil amacının manken gibi görünmek değil, sağlıklı yaşamak olduğunu unutmayın.

 

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>