Anasayfa » Eğlence » Devlet Tiyatroları ‘Dünya Tiyatro Günü’nü Ücretsiz Temsillerle Kutlayacak

Devlet Tiyatroları ‘Dünya Tiyatro Günü’nü Ücretsiz Temsillerle Kutlayacak

27 Mart Dünya Tiyatro Günü
Dünya Tiyatro Günü, Uluslararası Tiyatro Birliği (International Theatre Institute – ITI) tarafından 1961 yılında alınan bir karar ile ilan edilmiştir. Her yıl ülkemizde ve dünyada 27 Mart, Dünya Tiyatrolar Günü olarak kutlanmaktadır. Bu birliğe üye ülke sanatçılarının seslerini duyurması ve tiyatronun öneminin herkese anlatılması için önemli bir gündür. İnsanların tiyatroyu sevmesi ve herkese duyurulması amacı ile 27 Mart günü oyunlar ücretsiz olarak sahnelenir.
tiyatro2O dönemin ITI başkanı Arvi Kivimaa tarafından Helsinki ve Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atılan “Tiyatrolar Günü” fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirilmiştir. Fikrin kabul edilmesinden sonra her yıl 27 Mart günü, ITI’nın şuan sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya başlandı.
Ayrıca her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bugün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşma metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Aynı zamanda pek çok televizyon ve radyo kanalıda bu bildiriyi insanlara ulaştırmaktadır.
Dünya Tiyatro Günü, tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirci ile daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü kapsamında yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde rol oynamaktadır.
Dünya Tiyatro Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Yürüyüşler, konferanslar, seminerler, sokak etkinlikleri, okullarda çeşitli kutlama programları ve tiyatro gösterileri yapılmaktadır.
Tiyatronun tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Ancak günümüzde televizyonun yaygınlaşması, teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile tiyatroya olan ilgi azalmıştır. Şehirleşmenin arttığı günümüz toplumlarında tiyatro sahneleri de artış göstermektedir. Ancak insanların tiyatroya olan ilgisi eskisi gibi yoğun değildir.
Yaşantımızın bir yerlerinde sanatı ağırlamak istiyorsak; tiyatroya seyirci kalmamalı, tiyatro seyircisi olmalıyız.
27 Mart Dünya Tiyatro günü kapsamında Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve Belediyeler ücretsiz olarak tiyatro gösterimleri sağlayacaklar. Sizlerde bulunduğunuz yerlerdeki ücretsiz etkinlikleri internetten öğrenebilirsiniz.

”Devlet Tiyatroları ‘Dünya Tiyatro Günü’nü Ücretsiz Temsillerle Kutlayacak”Tiyatro1

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, ‘Dünya Tiyatro Günü’ nedeniyle 27 Mart Cuma günü temsil edeceği 29 değişik oyunu ücretsiz olarak sahneleyecek. Sanatseverler Devlet Tiyatroları’nın 12 bölgesindeki 23 sahnesinde ve Gaziantep, Malatya, Çorum, Zonguldak, Denizli ve Ordu turne sahnelerinde ücretsiz temsilleri izleyebilecek.
Festival Oyunları da Ücretsiz İzlenebilecek. Bursa 2. Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali kapsamında 27 Mart Cuma günü sahnelenecek Makedonya-Üsküp Türk Tiyatrosu yapımı “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı oyun tiyatroseverler tarafından ücretsiz izlenebilecek.
Adana Devlet Tiyatrosu ve Sabancı Vakfı işbirliğiyle geleneksel olarak düzenlenen ‘Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’nin 17’ncisi 27 Mart Cuma günü başlayacak. Festival İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş’ adlı oyunla açılacak ve ‘Dünya Tiyatro Günü’ kapsamında sanatseverlere ücretsiz sahnelenecek.

Ücretsiz izlenebilecek oyunlar ve sahneleri şöyle:

Ankara Devlet Tiyatrosu “Hedda Gabler”i Büyük Tiyatro Sahnesi’nde; “Sarı Naciye”yi Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde; “Neşe, Dert, Aşk”ı Küçük Tiyatro’da; “Ramiz İle Jülide”yi Şinasi Sahnesi’nde; “Aklımdaki Kadınlar”ı Altındağ Tiyatro Sahnesi’nde; “Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye”yi Stüdyo Sahne’de; “Nehir”i de Oda Tiyatrosu’nda tiyatroseverlerle buluşturacak.

İstanbul Devlet Tiyatrosu “Çöl Fırtınaları”nı Cevahir Salon 1’de; “Profesyonel”i Cevahir Salon 2’de; Adana Devlet Tiyatrosu yapımı “Bir İnsan, Bir Ağaç, Bir Köpek”i Üsküdar Stüdyo Sahne’de; “Kontrabas”ı Küçük Sahne’de; “Ellerimin Arasındaki Hayat”ı Küçükçekmece Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde; “Cimri”yi Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde; “Sevgili Hayat”ı Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Sahnesi’nde ve “Nice Yıllara”yı Çorum’da sahneleyecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu “Kadın Sığınağı”nı Konak Sahnesi’nde; “Akıl Defteri”ni de Zonguldak’ta tiyatroseverlerle buluşturacak.

Bursa Devlet Tiyatrosu Makedonya-Üsküp Türk Tiyatrosu yapımı “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı oyunu Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde seyirciyle buluşturacak.

Adana Devlet Tiyatrosu, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş”i Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde sunacak.

Trabzon Devlet Tiyatrosu “Salaklar Sofrası”yla Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde temsil verecek.
Diyarbakır Devlet Tiyatrosu “Murtaza” adlı oyunla Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde seyirciyi selamlayacak.

Antalya Devlet Tiyatrosu “Vahşi Batı”yı Haşim İşcan Kültür Merkezi Küçük Sahne’de; “Fare”yi de Ordu da görücüye çıkaracak.

Erzurum Devlet Tiyatrosu “Çıkmaz Sokak Çocukları”nı Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde; “Anlatılan Senin Hikayendir”i de Denizli’de sahneleyecek.

Konya Devlet Tiyatrosu “Tarla Kuşuydu Jüliet”i Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde; “Misafir”i de Malatya’da seyirciyle buluşturacak.

Sivas Devlet Tiyatrosu “Gülünç Kibarlar”ı Gaziantep’te tiyatroseverlerin karşısına çıkaracak.
Van Devlet Tiyatrosu “İki Kalas Bir Heves”i Van Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşturacak.

Diğer ücretsiz etkinlikler…

Devlet tiyatroları haricinde belediyelerin Kültür ve Sanat Merkezleri’nde ve bazı özel sahnelerde de 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kapsamında ücretsiz oyunlar ve etkinlikler düzenlenmektedir. Sizde bulunduğunuz yere ait etkinlik bilgilerini belediyelerin sitesinden, kültür merkezlerinin sitesinden öğrenebilirsiniz.

 

EMRE CAYLAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>