Anasayfa » Sağlık » Psikoloji » DEPRESYONDAN NASIL KURTULURUM
DEPRESYONDAN NASIL KURTULURUM

DEPRESYONDAN NASIL KURTULURUM

Çağımızın sorunu olan depresyon rahatsızlığı, erkek, kadın, genç, yaşlı fark etmeksizin herkesin yaşayabileceği bir sıkıntıdır. Hayatın zor şartları, iş hayatının stresi, parasal sıkıntılar,kötü yaşam şartları gibi bir çok neden depresyona girmenize sebep olabilir. Fakat depresyon hayatın sonu değil. Mutlaka her karanlık günün arkasından aydınlık ve her sıkıntının sonu nasıl ferahlıksa depresyon denen bu sorunda geçici bir şeydir. Yeter ki, istensin, yeter ki, gayret gösterilsin.

DEPRESYONDAN KURTULMANIN YOLLARI

1.Gülümseyin :

Gülümsemek önemlidir. Kafanız bozuk olsa da, can sıkıcı şeyler yaşasanız da gülümsemeye çalışın. Gülümsemek depresyondan çıkmak için birinci  en temel ilkedir.

2.Düzenli Uyku :

Düzenli uyku vücut sağlığınızı etkilediği kadar düşüncelerinizi de etkiler.Gece geç saatlere kadar oturup, ertesi günü yatarak geçirmek size, depresyondan çıkmak için pek yardımcı olmaz.Aksine kendinizi daha kötü hissetmenize neden olur. Eğer kafa ve beden sağlığınız yerinde olsun istiyorsanız düzenli uyumanız şart.

3.Çay İçin :

Her gün içeceğiniz bitkisel çaylar (papatya-ıhlamur-rezene gibi)  ile günü rahat geçirirsiniz. Hem de sizin gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olur.

4.Hobi Edinin :

Gün içerisinde boş oturmak kafanızda farklı saçma sapan şeyler kurmanıza sebep olur. Kendinize gün içerisinde  oyalayacak, vakit harcamanızı sağlayacak işlerle uğraşın.

5.İyi Hissetmenizi Sağlayacak Şeyler Yapın:

Bazıları müzik dinleyerek kendini iyi hisseder,kimisi dans ederek kendini iyi hisseder. Mesela kimsesiz çocukları, huzurevindeki yaşlıları ziyaret edin. Yardım kuruluşlarında gönüllü çalışın. emin olun bunun size duygusal anlamda çok faydası olacaktır.

6.Sevdiklerinizle Dertleşin :

Konuşmak derdinizi anlatmak içinizdeki sıkıntıyı azaltır. Çevrenizde sizi anlayacak ve dinleyecek insanlar illa ki, vardır. Herkesle olmasa da onlarla dertleşin. Sıkıntılarınızı paylaşın. İçinize atıp biriktirmeyin.

7.Asosyallikten kurtulun :

Evde tıkalı kalmayın bilgisayarın başından biraz kalkıp başka şeylerle meşgul olmaya çalışın. Arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle vakit geçirmeye çalışın.

8.Komedi filmleri izleyin :

Film izleyin fakat dramlarla, trajedilerle zaman kaybetmeyin.Zaten kendinizi iyi hissetmiyorsunuz.Bunlar sizi daha da kötü olmanıza neden olur.  Sizi eğlendirecek, güldürecek, keyfinizi yerine getirecek şeyler seyredin.

9.Çikolata Yiyin :

Genel olarak da bilinen bir şeydir ki çikolata  mutluluk verir. Bu  sayede, depresyondan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak, bu çikolata yeme işini çok fazla abartmayın. Her şeyin fazlası zararlıdır. Sonra tatlı krizinden hastanelik olmayın.

10.Sağlıklı beslenin :

Sağlıklı ve düzenli beslenme depresyonda olsanız olmasanız da vücut sağlığınız için önemlidir. Vücut kendisini iyi hissedince, bu durum, zihne ve duygulara da yansır. Sağlıklı beslenirseniz, bedeniniz de, sağlıklı ve zinde olur. Tatlı ve çikolata tabii ki yiyeceksiniz, fakat bunların yanında temel besin kaynaklarını da unutmayın.(meyve,sebze vb.)

11.Spor yapın :

Atalarımız ne demiş “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. Sağlam bir vücut için spor da, sağlıklı  beslenme kadar önemlidir. Bir spor salonuna yazılın veya evde kendiniz çalışın. Bedenen ve ruhen daha iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>