Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARIN ZEKA GELİŞİMİNİ ARTIRMANIN YOLLARI

ÇOCUKLARIN ZEKA GELİŞİMİNİ ARTIRMANIN YOLLARI

ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞİMİ NASIL ARTIRILIR?

çocukta zeka

Her anne ve babanın isteğidir, çocuklarının iyi bir yerlere gelmeleri ve iyi işler başarmalarıdır. Çocukların iyi bir yere gelebilmesinde önemli faktör zeka gelişimidir.Özellikle annelerin çocukların zeka gelişiminde önemli rol oynamaktadırlar.Çocuğunuzun zeka gelişiminin artırmanın yolları;

1.Anne sütü hem bebeğin gelişimi boyu, kilosu, kemik gelişimi için oldukça önemlidir hem de zekâ gelişimi için de anne sütü birinci derecede önem arz etmektedir. Çocuklarda beyin gelişimi ilk 3 yıl hızlı bir şekilde gelişir bu gelişme anne sütü alan çocuklarda daha sağlıklı ilerler.

2.Özellikle uyku düzeni çocuklar için oldukça önemlidir. Düzenli bir uyku çocuğun zekâ gelişimi için oldukça etkiler.

3.Sosyal çevre çocukların çevrelerinde ki nesnelere dikkat etmesi nesneleri tanımaları merak duygularını sürekli canlı tutmak lazım.Zeka gelişiminin artması için çevreyi tanımalı ve anlamaya çalışmalıdır.

4.Zeka gelişiminde beslenmede çok önemlidir.Çocukların bütün vitaminleri alması gerekir. Özellikle süt, yumurta, yoğurt, balık tüketmeleri oldukça önemlidir zeka gelişimi için.

5.Oyun ve arkadaş çevresi çocukların kendi yaşıtlarıyla oyun oynamaları onların gelecekte sosyal bir kişilik kazanmalarını sağlar. Güçlü kişilik yapısının oluşmasını sağlar.

6.Zeka gelişiminde önemli olan bir noktada  çocuklarınıza olan güveninizi belli etmenizdir.. Onların başarılı olacakları aktivitelere yönlendirin.

7.Onları dinleyin, çocuklarınız konuşurken onların yüzüne bakın, gözlerinizle onları onaylayın onları anladığınızı onları sevdiğinizi hissettirin.

8.Zeka gelişiminde müzikte çok önemlidir.Müzik onları rahatlatacaktır.

9.Çocuklarınıza yabancı dil öğretin zeka gelişimi için dil önemlidir.

10.TV, bilgisayar ve cep telefonuyla fazla iletişim kurmalarına izin vermeyin. Çocukların zekâ gelişimini olumsuz etkiler.

11.Hikaye, masal dinletin onlara onların hayal kurmasını sağlayın. Bir hikâyenin kahramanı olmalarını sağlayın.Hayal kurmak zeka gelişimde önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>