Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KIŞA HAZIRLAMAK İÇİN NE YAPMALI?

ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KIŞA HAZIRLAMAK İÇİN NE YAPMALI?

KIŞA HAZIRLIK

Özellikle solunum yolları hastalıklarının kış mevsimi ile özdeşleşir. Çocuklar özellikle okulların açılmasıyla birlikte hastalanma riskleri daha da artmaktadır. Kış mevsiminde hastalanma riskini artıran etmenler ise soğuk havalar, kapalı ortamlar, nezle ve virüsten sorumlu mikroplar için uygun alanlar gibi etmenlerdir. Peki çocukları kış mevsimlerinde bağışıklık sistemini nasıl güçlendire biliriz ?

İşte o önlemler:

1.Mikrop aşısı tıp camiasının fikir birliğine ile kış hastalıklarının oluşmadan ilerlemesini azalttığı tespit edilen mikrop aşısından yararlanılıyor. Sinüzit etkeni mikropların özlerinden oluşan “mikrop aşısı” sonbaharda bireylere uygulanır ve bu şekilde alerjik çocukların kışı daha iyi geçirmesini sağlar. Mikrop aşısı hastalanan çocuğun hastalığı hafif bir şekilde atlatmasına yardımcı olur hem de dikkatli çocukların hastalanmamasına yardım eder.

2.D vitamini  özellikle çocuklar için çok önemlidir. Kış aylarında yeterince güneş görülmeyen ciltte D vitamini sentezi yetersiz kalır ve  D vitamini eksikliğinde enfeksiyonlar daha zor atlatılır. D vitamini bağışıklık sistemi için mutlaka gereklidir. Bu nedenle kış aylarında D vitamini takviyesi şarttır. D vitamini yiyeceklerden alabileceğiniz gibi ilaçlar ile de alınabilir. Ama ilk olarak d vitamini bulunan yiyecekler tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

3.Omega 3 Enfeksiyona karşı direnci artıran bir diğer madde de omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 balık ve balık yağında bol bulunan bir vitamindir. Bu maddenin kış aylarında çocuklara destek olarak verilmesi bağışıklık istemini güçlendirir.

4.Beslenme bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bol meyve sebze, tavuk, balık, kırmızı et ve tahıldan zengin beslenme antioksidan düzeyini artırarak kışın daha iyi geçmesini sağlar. Besleneme her zaman sağlık için çok önemlidir bunu unutmamalısınız.

5.Su en iyi balgam söktürücünün su olduğu düşünüldüğünde çocukların meyve suyu yerine su tüketimi konusunda teşvik edilmesi de çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>