Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARI OBEZİTEDEN NASIL UZAK TUTABİLİRİZ ?

ÇOCUKLARI OBEZİTEDEN NASIL UZAK TUTABİLİRİZ ?

ÇOCUKLARI OBEZİTE

Çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandırın

Kahvaltı düzenli beslenmenin ilk adımıdır. Bundan dolayı mutlaka çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandırmaya çalışın. Genel olarak  pek çok şişman çocuğun kahvaltı alışkanlığı için obeziteye yakalanabiliyor. Sabah kahvaltısı yapamayan çocuklarda  16-17 saat süren uzun açlığın arkasından vücudun bol şekerli bol yağlı besinlere yönelerek açığı kapatmaya çalışması ile obezite oluşur. İdeal bir kahvaltı da çocuklara mutlaka süt, yumurta, peynir gibi protein kaynaklarını besinler ile beslemelisiniz.Ayrıca çocuğunuzun isteğine göre 5-6 adet zeytin ya da 2 ceviz içi de yenebilir.

Eve abur cubur almayın

Abur cubur çocukların bir numaralı besinleridir. Fakat bu abur cuburlarda çocukların obeziteye yakalanmasına yardım ediyor. Evinizde abur cubur bulunması demek, çocuğa bunları yeme hakkı tanımak demektir. Bundan dolayı kesinlikle abur cubur almayın. Paket gıdalarda bulunan fazla şeker ve yağ çocuğun kilo alımını arttırdığından dolayı bunların tüketimi bırakıldığında otomatik olarak boy-kilo dengelenecektir.

Çocukların Yemek Yemesi İçin Peşinden Koşmayın

Emin olun hiçbir çocuk açlıktan ölmez. “Arkandan ağlar, köpek ısırır” gibi  klişelerini bir kenara bırakın. Doymuş olmasına saygı gösterin ve ısrar edip peşinden koşturmayın. Bir süre sonra çocuk bunu size karşı kullanmaya başlayabilir.Bırakın acıktığın da bunu kendi istesin.

Yeni Tatlar Deneyin

Çocuklar genellikle, alışkın oldukları tatları ister, bunların dışındaki gıdalara karşı önyargılı davranırlar. Her gün köfte patates isteyebilir.Fakat siz bunu yapmayın. Her gün için ayrı besinler yemesini sağlayın.Özellikle sebzelere önem verin.

Spor Yapmasını Sağlayın

Basketbol, voleybol gibi takım sporlarıyla çocuk hem sosyalleşecek hem de hareket imkanı bulacaktır. Ancak yaşına beden yapısına uygun ‘doğru’ sporu seçmesini yardım etmeniz gerekir. Örneğin gelişme çağında yüzücülük yapan kız çocuklarında anatomiye çok da uygun olmayan şekilde geniş omuzlar ortaya çıkabilmekte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>